Zonguldaklı 6. Sınıf Öğrencisi TÜBİTAK’ta Birinci Oldu
142 okunma

Zonguldaklı 6. Sınıf Öğrencisi TÜBİTAK’ta Birinci Oldu

ABONE OL
Mayıs 5, 2024 16:22
Zonguldaklı 6. Sınıf Öğrencisi TÜBİTAK’ta Birinci Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ayşe Eslem Yangın, Bitki Özleriyle Yaptığı Projeyle Dikkat Çekti

Zonguldak Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Bilim ve Sanat Merkezi’nde eğitim gören ortaokul 6. sınıf öğrencisi Ayşe Eslem Yangın, kimya öğretmeni Burcu Atabey Özdemir danışmanlığında yürüttüğü araştırma çalışmasıyla büyük bir başarı elde etti. Yangın, bitki özlerinin besinler üzerindeki etkisini inceledi ve bazı bitki özlerinin küflenmeyi geciktirdiğini tespit etti.

Doğal Katkı Maddesi ve Biyobozunur Ambalaj Üretti

Araştırma sonucunda bitki özlerinden doğal katkı maddesi üretmeyi başaran Yangın, aynı özleri kullanarak doğada %100 çözünebilen ambalajlar da üretti. “Doğal Gıda Katkı Maddeleri İle Küflenmeyi Önleyelim” projesiyle TÜBİTAK 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Ankara Bölge Finali’nde birinci olan Ayşe Eslem Yangın, Türkiye finaline katılmaya hak kazandı.

Ekmek Üzerinde Yaptığı Deneylerle Dikkat Çekti

Yangın, ekmek küflenmesine ilişkin çalışmalarıyla öne çıktı. Ot çayı, kuşburnu, ayva yaprağı, çakal eriği özütlerinden hazırladığı ekmeklerde küflenmeyi kontrol etti. En uzun süreli korumayı ot çayı özütü katkılı ekmekte gözlemleyen Yangın, aynı zamanda biyobozunur gıda ambalajları geliştirdi.

Ambalajlara gliserin, saf su, bitki özütü ve jelatin ekleyen Yangın ve ekibi, katkısız ekmekleri ve ot çayı özütü katkılı ekmekleri bu ambalajlarla saklayarak karşılaştırmalı deneyler yaptı. Sonuç olarak, ot çayı özütü katkılı biyobozunur ambalajına sarılı ekmek dilimlerinde küflenme yaşanmazken, katkısız ambalajdaki dilimlerin daha fazla küflenmeye maruz kaldığı belirlendi.

Ayşe Eslem Yangın, elde ettiği başarıdan dolayı mutluluk duyduğunu ifade ederken, gelecekte de doğal gıda katkı maddeleri ve biyobozunur ambalajlar üzerinde çalışmalarına devam etmek istediğini belirtti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.