İsviçreli Bilim İnsanlarından Yenilikçi Kan Alma Cihazı
89 okunma

İsviçreli Bilim İnsanlarından Yenilikçi Kan Alma Cihazı

ABONE OL
Mayıs 16, 2024 16:21
İsviçreli Bilim İnsanlarından Yenilikçi Kan Alma Cihazı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnovatif Vantuz Şeklindeki Cihaz

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları, hastaların üst koluna ya da sırtına yerleştirilen vantuz biçimindeki bir cihaz geliştirdi. Vantuz şeklindeki kabın içinde bulunan mikro iğneler, dışarıdan hafif bir baskı uygulandığında derinin içine geçerek damarlardaki kanı emiyor.

Araştırmanın Buluşları

Hakemli dergi Advanced Science’ta yayımlanan araştırmaya göre, cihazın düşük maliyeti sayesinde sıtma gibi hastalıklarla mücadele eden yoksul Afrika ülkelerinde etkili bir şekilde kullanılabileceği belirtiliyor. Ayrıca, cihazın mikro iğneleri, geleneksel büyük iğnelerle karşılaştırıldığında yaralanma riskini en aza indiriyor.

Çalışmanın Arka Planı ve Gelecek Hedefler

Bilim insanları, cihazı, ağız içindeki mukoza zarı yoluyla kan taşıyan sülüklerden ilham alarak tasarladıklarını açıkladı. 2,5 santimetrelik kabın dış kısmı silikondan, mikro iğneler ise çelikten yapılmış olsa da, araştırmacılar ileride tamamen geri dönüştürülebilir malzemeler kullanmayı planlıyor.

Araştırmacılar şu ana kadar cihazı sadece domuzlar üzerinde test etti. Ancak ekip, projeyi genişleterek vantuzu insanlar üzerinde de denemeyi hedefliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.