Şule İdil Dere davasında karar | Video
361 okunma

Şule İdil Dere davasında karar | Video

ABONE OL
Eylül 11, 2020 18:16
Şule İdil Dere davasında karar | Video
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarih 13 Mayıs 2016. Yer Kadıköy Yoğurtçu Parkı. 23 yaşındaki Şule İdil Dere yürüyüş yaptığı sırada geri geri giden bir hafriyat kamyonunun altında kalmış, yaşamını yitirmişti. Davada 4.5 yıl sonra karar çıktı.

İstanbul Anadolu 57. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına savcı esas hakkındaki mütaalasını açıkladı.

Araç şoförü Mümin Kılıç’ın ve yüklenici firma, İstaç A.Ş. vekili İbrahim Ruhi Kelleci’nin asli kusurlu olduğunu ifade etti.

Kılıç’ın bilinçli taksirle öldürmek suçundan 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. İstaç A.Ş.’de iş güvenliği uzmanı olarak görev yapan Zafer Karasaçlı’nın tali kusurlu bulunduğunu belirterek önceki mütaalasını tekrarladı. Kazada Şule İdil Dere’nin kusuru bulunmadığı yinelendi.

Kararını açıklayan mahkeme, sanık Mümin Kılıç’a asli kusurlu olması nedeniyle “taksirle ölümüne neden olmak suçundan önce 3 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme daha sonra bu cezayı eylemin bilinçli taksir niteliğinde olduğuna kanaat getirerek 4 yıl 8 aya çıkarttı.

Kılıç’ın yargılama sürecindeki davranışlarını ve cezanın geleceği üzerindeki etkisini dikkate alan mahkeme takdir indirimi uygulayarak cezayı 3 yıl 10 ay 20 güne indirdi ve Kılıç’ın ehliyetine 2 yıl süre ile el konulmasına hükmetti.

Mahkeme heyeti ayrıca sanıklardan İstaç A.Ş. Deniz Hizmetleri Müdürü İbrahim Ruhi Kelleci ‘ye “Taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 yıl 11 ay, İstaç iş güvenliği uzmanı Zafer Karasaçlıyı da aynı suçtan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırdı. 2 sanığa verilen hapis cezaları para cezasını çevrildi.

Diğer sanıklar Teyfur Bingöl, Saffet Altındağ, Ergün Ata ve Kamil Celal Yıldırım’ın ise ayrı ayrı beraatlerine karar verildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.