Arsa dolandırıcıları suçüstü yakalandı, aralarında avukat ve noter de var | Video
  • Gündem Yönetim
  • Gündem
  • Arsa dolandırıcıları suçüstü yakalandı, aralarında avukat ve noter de var | Video
343 okunma

Arsa dolandırıcıları suçüstü yakalandı, aralarında avukat ve noter de var | Video

ABONE OL
Eylül 11, 2020 18:16
Arsa dolandırıcıları suçüstü yakalandı, aralarında avukat ve noter de var | Video
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aralarında Noter’de çalışan da var, avukat olan da. Hedeflerinde ise milyonluk arsalar. Dublör kullanarak dolandırıcılık yapan çete suçüstü yakalandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele ekipleri bir ihbar aldı. İhbar, Arnavutköy çevresindeki bazı arsaları üzerine geçirmeye çalışan bir şebeke olduğu yönündeydi. Takip başlatıldı.

Çetenin arsa sahiplerine ait bilgileri emlakçılardan temin ettiği, tapu dairelerinde bulunan iş birlikçileri aracılığıyla da tapu kayıtlarına ulaştıkları belirlendi. Tapu kaydında telefon numaraları bulunmayan, yaşlı ve yurt dışında yaşayan kişilerin kişisel bilgilerine ulaştıkları tespit edildi.

Teknik ve fiziki takip 6 ay sürdü. Şebekenin Arnavutköy’de bulunan 3 ayrı arsayı ele geçirmeye çalıştığı ortaya çıktı.

Operasyon, 82 yaşındaki bir kadının 25 milyon liralık arsası için çetenin notere gitmesiyle başladı. Şebeke üyelerinden biri annesine makyaj yapıp mağdura benzetmiş, mağdur adına sahte kimlik ve bir telefon hattı çıkarmıştı.

Arsanın 120 bin liralık vergi borcunu da ödeyen şebeke üyeleri, noterin yolunu tuttu. Dublör olarak kullanılan kadın çete üyelerinden birine vekalet verdi. Arsayı üzerine almak için notere giden çete üyesi takip edildiğinin farkında değildi.

Polis, satış için imzaların atılmasının ardından harekete geçti. Notere operasyon düzenlendi. Farklı adreslerde bulunan 3’ü avukat 18 şebeke üyesi eş zamanlı baskınlarla gözaltına alındı. Dolandırıcılık çetesinin 9 üyesi savcılık sorgusunun ardından tutuklanıp cezaevine kondu. Adreslerdeki aramalarda ele geçirilen sahte kimliklere el konuldu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.