Sosyal medya teklifinin komisyon görüşmeleri 13 saat sürdü | Video
373 okunma

Sosyal medya teklifinin komisyon görüşmeleri 13 saat sürdü | Video

ABONE OL
Temmuz 26, 2020 03:03
Sosyal medya teklifinin komisyon görüşmeleri 13 saat sürdü | Video
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyal medya düzenlemesine ilişkin kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Düzenlemeyle, sosyal medya ağları Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda olacak. Bulundurmazlar ise hem para hem de bant daraltma cezaları devreye girecek. 13 saat süren komisyon görüşmeleri sırasında ise zaman zaman tansiyon yükseldi. Dikkat çekici diyaloglar yaşandı.

Muhalefet, ağır yaptırımlarla asıl amacın sosyal medya şirketlerini Türkiye’den çıkarmak olduğunu iddia etti. Teklif sahibi AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise sosyal medya ağlarının devletlerin üstünde muazzam bir güce ulaştığını savundu. “Bu ağlara sahip olanlar hukuk tanımak istemiyorlar” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, yasa teklifiyle beraber bizi Çin mi, Kuzey Kore mi, Rusya mı ya da İran mı yapmak istiyorsunuz, hangi lige taşımak istiyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre ise Türkmenistan’da bugün Covid-19 dersen içeri girebilirsin. Vaka da yok, Covid de yok, yazan da yok çizen de yok, paylaşan da yok, herkes mutlu mesut” sözleriyle teklifi eleştirdi.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya’nın hedefinde ise muhalefet vardı. “Şaşırıyorum size. Twitter, Türkiye Cumhuriyeti’ne temsilcilik, muhataplık açsın” dememize nasıl karşı çıkarsınız? Siz Twitter’ın avukatı mısınız, milletin vekili misiniz?” ifadelerini kullandı.

Teklifin önümüzdeki hafta Genel Kurul’da görüşülüp yasalaşması bekleniyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.