IQAir’e Göre 2023’te Dünyanın En Kötü Hava Kalitesine Sahip Ülkeleri Açıklandı
47 okunma

IQAir’e Göre 2023’te Dünyanın En Kötü Hava Kalitesine Sahip Ülkeleri Açıklandı

ABONE OL
Mart 19, 2024 16:06
IQAir’e Göre 2023’te Dünyanın En Kötü Hava Kalitesine Sahip Ülkeleri Açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

IQAir’in Verilerine Göre Bangladeş, Pakistan ve Hindistan Listenin Başında

İsviçreli hava kalitesi izleme şirketi IQAir, 2023 yılında dünyanın en kötü hava kalitesine sahip ülkelerini açıkladı. Verilere göre, Bangladeş, Pakistan ve Hindistan bu yılın en kötü hava kalitesine sahip ülkeleri olarak sıralandı.

PM2.5 Seviyeleri Endişe Verici Düzeyde

Bu ülkelerde Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen seviyenin yaklaşık 15 katı partikül madde tespit edildi. Özellikle PM2.5 seviyeleri oldukça yüksek olan Bangladeş’te metreküp başına 79.9 mikrograma, Pakistan’da ise 73.7 mikrograma yükseldi. Dünya Sağlık Örgütü, 5 mikrogramdan fazlasını riskli olarak değerlendiriyor.

Türkiye 44. Sırada Yer Aldı

Listenin dikkat çeken ülkelerinden biri de Türkiye oldu. PM2.5 seviyesi 20.3 olan Türkiye, 44. sırada yer alırken, sadece Avustralya, Estonya, Finlandiya, Grenada, İzlanda, Mauritius ve Yeni Zelanda’nın WHO standartlarını karşıladığı belirtildi.

IQAir Raporu 30 Binden Fazla İzleme İstasyonundan Elde Edilen Verilere Dayanıyor

IQAir’in raporu, 134 ülke ve bölgede bulunan 30 binden fazla izleme istasyonundan elde edilen verilere dayanıyor. Hava kalitesinin dünya genelinde önemli bir sorun olmaya devam ettiği vurgulanıyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.