ABD’li Bilim İnsanları: Lityum İyon Pilller Çevreye Zararlı PFAS Maddeleri Salıyor
17 okunma

ABD’li Bilim İnsanları: Lityum İyon Pilller Çevreye Zararlı PFAS Maddeleri Salıyor

ABONE OL
Temmuz 9, 2024 16:21
ABD’li Bilim İnsanları: Lityum İyon Pilller Çevreye Zararlı PFAS Maddeleri Salıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

PFAS Zararlı Maddeleri Keşfedildi

ABD’li bilim insanları, şarj edilebilir lityum-iyon pillerin üretim ve atık süreçlerinde çevreye PFAS adı verilen zararlı maddeler sızdırdığını keşfetti. Özellikle endişe verici bir kimyasal olan bis-perfloroalkil sülfonimid’in (bis-FASI) bazı kaynaklarda PFOA kadar toksik olduğu bulundu. PFAS’lar, vücutta birikme eğiliminde oldukları ve çeşitli sağlık sorunlarına neden oldukları için sonsuz kimyasallar olarak biliniyorlar.

Lityum İyon Pilller ve Temiz Enerji

Lityum iyon piller, temiz enerji altyapısının önemli bir parçası olarak görülüyor. Elektrikli araçlardan cep telefonlarına, tıbbi cihazlardan dizüstü bilgisayarlara kadar birçok alanda kullanılan bu pillerin talebinin önümüzdeki yıllarda artması bekleniyor. Ancak piller, değiştirilmeleri gerektiğinde yalnızca belirli bir süre dayanabiliyor ve geri dönüşüm oranı düşük.

PFAS Kirliliği ve Elektrikli Araçlar

Araştırmacılar, dünya çapında 87 lokasyondan yaptıkları incelemelerde, pil üretim tesislerinde ve bertaraf edildiği alanlarda PFAS kimyasalları bulduklarını belirtti. Bu durumun çevreye yayılma potansiyeli olduğu vurgulandı. Texas Tech Üniversitesi’nden Profesör Jennifer Guelfo, “Temiz enerji üretimindeki bu ikilem, CO2 emisyonlarını azaltırken PFAS kirliliğini artırmamamız gerektiğini gösteriyor” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.