İspanya’da Bulunan 145 Bin Yıllık Fosil, Down Sendromu Teşhisiyle Dikkat Çekiyor
3421 okunma

İspanya’da Bulunan 145 Bin Yıllık Fosil, Down Sendromu Teşhisiyle Dikkat Çekiyor

ABONE OL
Haziran 27, 2024 16:33
İspanya’da Bulunan 145 Bin Yıllık Fosil, Down Sendromu Teşhisiyle Dikkat Çekiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Altı Yaşındaki Neandertal Çocuğunun Fosili incelendi

İspanya merkezli bir ekip, 145 bin yıl önce yaşamış bir Neandertal çocuğuna ait küçük bir kafatası parçasını analiz ederek çocuğun genetik bozukluğa işaret eden özelliklere sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Genetik Bozukluk İçin İç Kulak Analizi Yapıldı

Analiz sonucunda, “Tina” adı verilen altı yaşındaki çocuğun iç kulakta genetik bir bozukluktan muzdarip olduğu ve ciddi işitme kaybı ile vertigo yaşadığı belirlendi. Bu keşif, Neandertallerin zayıf ve korunmaya muhtaç bir üyelerine destek sağlama yeteneğini göstermesi açısından önem taşıyor.

Down Sendromu Teşhisi Antik DNA Analizi Yoluyla Mümkündü

Alcalá Üniversitesi’nden Dr. Mercedes Conde-Valverde, yaptıkları çalışmanın, fosil örneklerinde Down sendromunu antik DNA analizi yerine iç kulağı anatomik olarak inceleyerek teşhis edebilen ilk çalışma olduğunu belirtti. Bu çalışma, geçmiş popülasyonlardaki Down sendromu yaygınlığını belgeleme imkanı sunuyor.

Valensiya’da Bulunan Cova Negra’da Fosil Kalıntıları Ortaya Çıkarıldı

Fosil kalıntıları Valensiya’da bulunan ve 1929’dan 2017’ye kadar kazılan Cova Negra mağara alanında bulundu. Yakın zamanda yapılan analizler sonucunda, 1989’daki bir kazı sırasında gözden kaçan üç yeni fosil daha keşfedildi. 146.000 ila 273.000 yıl arasında yaşadıkları tahmin edilen bu fosiller, Neandertal yaşamı hakkında yeni ipuçları sunuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.