Bilim Kurulu üyesi aşı ile ilgili merak edilenleri anlattı | Video
458 okunma

Bilim Kurulu üyesi aşı ile ilgili merak edilenleri anlattı | Video

ABONE OL
Ocak 2, 2021 16:03
Bilim Kurulu üyesi aşı ile ilgili merak edilenleri anlattı | Video
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aşı beni ne kadar süre koruyacak? Zorunlu olacak mı? Hastalığı geçirdim, peki aşı olmam gerekir mi? Aşı sıramı nasıl takip edeceğim?

Aşılar Türkiye’ye geldi, ancak kafalarda çok sayıda merak edilen soru var. Vatandaş o soruları sordu, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın Hürriyet Gazetesi’nden Meltem Özgenç’e yanıtladı.

“AŞI BENİ NE KADAR KORUR?”

Sorulardan ilki ve belki de en çok merak edileni “Aşı beni ne kadar korur?”
Prof. Dr. Levent Akın aşının etkisinin uygulandıktan 2-3 hafta sonra başladığını ve ikinci dozun ardından 6 aylık bir koruma sağlayacağını söyledi.

Aşı olunsa da hastalığa yakalanma ihtimali var. Fakat Prof. Dr. Levent Akın bağışıklık oluştuktan sonra hastalığın şiddetli geçmeyeceği görüşünde. Ancak dikkat! Aşının virüsün bulaştırıcı özelliğini engellediğine dair henüz bir bilgi yok.

Aşılama belirli bir programa göre yapılacak. Önce sağlık çalışanları ve yaşlılar aşılanacak Prof. Dr. Levent Akın hastalığı geçirenlerde oluşan antikorun 6 ay sürdüğünü bu yüzden bu grubun aşılanmasına şimdilik ihtiyaç duyulmadığını söylüyor.

AŞI SIRASININ BANA GELDİĞİNİ NASIL ANLARIM?

Bakanlığın web sitesini (saglik.gov.tr) takip etmek lazım. Ayrıca e-Nabız uygulamasından aşı grubunda olup olmayacağımızı, ne zaman olacağımızı anlayabiliriz. Aile hekimine başvurarak aşımızı olabiliriz. E-Nabız’ı olmayan vatandaşlar, aile hekimine doğrudan başvurabilirler.

Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’ye getirilen aşılar ücretsiz yapılacak. Prof. Dr. Levent Akın bu aşıların eczanalere satılmasının planlanmadığını söyledi.

Aşı şirketleri bakanlıktan ruhsat aldığı takdirde eczanelerden satış da mümkün olacak.

AŞININ YAN ETKİLERİ KONUSU

Prof. Dr. Levent Akın bugüne kadar şiddetli yan etkilerle karşılaşılmadığını, ancak herhangi bir alerjisi olanların mutlaka bunu bildirmesi gerektiğini söyledi.

Levent Akın ayrıca şu an için aşının zorunlu tutulma ihtimalinin olmadığını fakat hedeflenen aşılama oranlarına ulaşılamazsa düşük bir ihtimal olarak farklı tedbirlerin düşünülebileceğini de sözlerine ekledi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.