Anayasa Mahkemesi’nin ret kararının gerekçesi | Video
433 okunma

Anayasa Mahkemesi’nin ret kararının gerekçesi | Video

ABONE OL
Temmuz 26, 2020 03:03
Anayasa Mahkemesi’nin ret kararının gerekçesi | Video
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haklarında kesinleşen yargı kararları 4 Haziran’da Meclis Genel Kurulunda okununca iki ismin milletvekillikleri düştü.

Silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan kesinleşmiş cezaları bululan iki isim vekilliklerinin düşürülmesinin iptali için Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

Yüksek Mahkeme o başvuruları oy birliği ile reddetmişti.

Kararın gerekçesi de yayınladı. Yüksek Mahkeme kararının gerekçesi, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Gerekçede, Güven ve Farisoğulları’nın milletvekilliğinin düşmesinin, Anayasa’nın 84. Maddesinin ikinci fıkrası uyarınca “Hüküm giydiklerine dair haklarındaki kesin mahkeme kararının genel kurala bildirilmesi” suretiyle gerçekleştiği hatırlatıldı.

Kesin hüküm giyme veya kısıtlama sebebine dayanan ve bu konudaki kesin mahkeme kararının Genel Kurula bildirilmesi suretiyle gerçekleşen milletvekilliğinin düşmesi halinin Anayasa’nın 85. Maddesi kapsamının, dolayısıyla Anayasa Mahkemesi’nin yetkisinin dışında kaldığı belirtilen gerekçede, “Söz konusu milletvekilliğinin düşmesi hali, Anayasa Mahkemesi’nin yetkisinin bulunmadığı bir düşme sebebine ilişkindir. Açıklanan nedenlerle iptal talebinin yetkisizlik nedeniyle reddi gerekir.” ifadeleri yer aldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.