Yapay Zekâ Teknolojisinin İş Gücüne Etkisi: Araştırma ve Uzman Görüşleri
34 okunma

Yapay Zekâ Teknolojisinin İş Gücüne Etkisi: Araştırma ve Uzman Görüşleri

ABONE OL
Haziran 21, 2024 16:17
Yapay Zekâ Teknolojisinin İş Gücüne Etkisi: Araştırma ve Uzman Görüşleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüksek Gelirli Meslekler Yapay Zekânın Etkisine Daha Maruz

Bazı uzmanlara göre, yapay zekâ teknolojisi insanların işsiz kalmasına neden olabilir ve hatta insanlığın geleceğini tehdit edebilir. Son araştırmalara göre, yazılım mühendisleri ve veri bilimcileri gibi yüksek gelirliler, düşük ücretli çalışanlara göre yapay zekânın etkisine daha fazla maruz kalıyor.

Çalışanların Beşte Biri Yapay Zekânın Etkilenme Potansiyeline Sahip

Science dergisinde yayınlanan 900’den fazla mesleğin analizine göre, çalışanların neredeyse beşte biri, görevlerinin en az yarısının makine öğrenimindeki ilerlemelerden etkilenme potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor. Bu durum, yapay zekânın iş dünyasındaki etkisine dair belirsizliği vurguluyor.

İş Gücü Talebinde Belirsizlik

Araştırmanın ortak yazarı Daniel Rock, yapay zekâya maruz kalmak için “Bu aşamada iş gücü talebi üzerinde uzun vadeli etkilerin ne olacağını söylemek bizim için çok zor” diyor. Araştırmacılar, yapay zekânın çalışma sürelerini azaltabileceğini belirtiyor.

Öne Çıkan Meslekler

Yapay zekânın etkilerini en çok blockchain mühendisleri, klinik veri yöneticileri, halkla ilişkiler uzmanları ve finansal analistler hissedecek. Sarah Bana, Science dergisindeki araştırmanın önemine dikkat çekerek, yapay zekânın çalışma hayatı üzerindeki etkisine vurgu yapıyor.

Kaynak: Örnek Haber

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.