Yapay Zeka Görsellerinin Cinsel Uyarılmadaki Rolü Araştırıldı
27 okunma

Yapay Zeka Görsellerinin Cinsel Uyarılmadaki Rolü Araştırıldı

ABONE OL
Haziran 10, 2024 16:19
Yapay Zeka Görsellerinin Cinsel Uyarılmadaki Rolü Araştırıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İtalya ve Finlandiya’dan Bilim İnsanlarının Yeni Çalışması

Cognition and Emotion dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmada, İtalya ve Finlandiya’dan bilim insanları, cinsel açıdan tahrik etmek için tasarlanan yapay zeka görsellerine verdiğimiz tepkileri inceledi.

İnsanların Avatar Görsellere Tepkisi

Bilim insanları, insanların bir görselin avatar olduğuna inandıklarında daha az tahrik olacakları hipotezini öne sürdüler. Araştırmacılar Alessandro Demichelis ve Alessandro Ansani çalışmalarını PsyPost’a yaptıkları açıklamada paylaştı.

Yapay ve Gerçek Görüntülerin Karşılaştırılması

Demichelis ve Ansani, yapay olarak oluşturulan görüntüler ile gerçek görüntüler arasındaki uyarılma yaratma kapasitesini karşılaştırmayı amaçladıklarını belirttiler. İki grup görüntü içeren testler gerçekleştirildi.

Özgünlük Algısının Rolü

Yapılan denemelerde, katılımcıların özgünlük algısının cinsel uyarılmada önemli bir rol oynadığı görüldü. Heteroseksüel erkeklerin sahte fotoğraflara kadınlardan daha kolay ısındığı da tespit edildi.

Yapay Zekanın Etkisi

Araştırmacılar, yapay zeka tarafından oluşturulan görsellerin gerçeklik algısının uyarılmayı azaltmada etkili olduğunu ancak bazı durumlarda hala uyarılma yaratabildiğini vurguladılar. İnsanların dijital içerikle etkileşiminde yapaylığa karşı tercihlerinin devam ettiğini belirttiler.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.