‘Türksat 6A Uydusu’nun Yolculuğu ve Türkiye’nin Uydu İhracatçısı Olma Hedefi
31 okunma

‘Türksat 6A Uydusu’nun Yolculuğu ve Türkiye’nin Uydu İhracatçısı Olma Hedefi

ABONE OL
Haziran 4, 2024 16:24
‘Türksat 6A Uydusu’nun Yolculuğu ve Türkiye’nin Uydu İhracatçısı Olma Hedefi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İki Bakan Uğurlama Törenine Katılacak

‘Mürted Hava Meydanı’nda düzenlenecek uğurlama törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır katılacak. Törende, bakanların ortak açıklama yapması bekleniyor.

Türksat 6A’nın Yolculuğu

Törenin ardından fırlatmada görev alacak personelle Türksat 6A, Antonov AN-124 tipi kargo uçağıyla ABD’ye gönderilecek. Uydunun hava yolculuğu yaklaşık 1 gün sürecek ve ardından Cape Canaveral Uzay Üssü’ndeki Space X tesislerinde fırlatma prosedürleri başlatılacak.

Yerlilik Oranı ve Üretim Süreci

Türksat 6A Projesi’nde yüzde 80’in üzerinde yerlilik oranı bulunmaktadır. Proje, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve TÜRKSAT AŞ müşteri kurum olarak, TÜBİTAK UZAY proje yönetici kurum, ASELSAN, TUSAŞ ve C2TECH firmaları ise proje yürütücü kurum olarak yer almıştır. Türksat 6A, Ankara’daki TUSAŞ’taki USET’te Türk mühendisleri tarafından üretilmiştir.

Türksat 6A Uydusu Hakkında

Türksat 6A, 42 derece doğu yörüngesinde, 35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanacak. 7,5 kilovat güce sahip, 4 bin 250 kilogram ağırlığındaki uydunun hizmet vermediği Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi ülkeler Türksat’ın kapsama alanına girecek. Bu sayede, uydunun ulaştığı nüfus 3,5 milyardan 5 milyara çıkacak.

Uydu İhracatçısı Olma Hedefi

Türksat 6A’nın hizmete girmesi ile Türkiye’nin bölgeye yönelik uydu hizmeti ihracatının önemli ölçüde artması hedeflenmektedir. Türkiye’nin uydu ihracatçısı konumuna yükselmesi, Türksat 6A tecrübesinin ardından hedefler arasında yer almaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.