Türkiye’nin Yükselen Gücü: Turcorn’lar
34 okunma

Türkiye’nin Yükselen Gücü: Turcorn’lar

ABONE OL
Haziran 6, 2024 16:17
Türkiye’nin Yükselen Gücü: Turcorn’lar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Turcorn Nedir?

Turcorn terimi, Türkiye’de ‘Unicorn’ olarak bilinen ve 1 milyar dolar yatırımcı değerine ulaşan şirketler için kullanılmaktadır. Türkiye’de 7 adet Turcorn bulunmaktadır ve hepsi Türkiye kökenli küresel şirketlerdir.

Turcorn Sektörleri

Turcorn firmalarının 2’si oyun sektöründe, 2’si e-ticaret, 1’i perakende lojistik, 1’i yazılım, 1’i de elektronik para ve ödeme hizmeti sektöründe faaliyet göstermektedir.

Turcorn 100 Hedefi

Türkiye’nin hedefi, 2030 yılına kadar Turcorn sayısını 100’e çıkarmaktır. Bu hedefe ulaşabilmek için AR-GE ve ‘start up’ projelerine önemli destekler verilmektedir.

Turcorn Başvuru Şartları

Turcorn 100 programına başvurabilmek için, 2012 yılından sonra kurulan, son 3 yılda ortalama 15 milyon lira net satış hasılatı elde eden ve yüzde 30 büyüme kaydeden firmalar başvurabilir. Ayrıca en az 2 milyon dolar değere ve en az 100 bin dolar yatırım almış firmalar da başvurabilir.

Turcorn Destekleri ve Yol Göstericiler

Turcorn 100 listesine aday olan firmalara desteklerin yanı sıra sektörde deneyimli isimler de yol gösterici olarak yer almaktadır. Projenin paydaşları arasında Türkiye ve dünyadan önemli firmalar bulunmaktadır.

Turcorn ve Milli Teknoloji Hamlesi

Turcorn 100 projesi, Türkiye’nin ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ vizyonunun bir parçası olarak değerlendirilmektedir. Hedef, yüksek teknoloji alanlarında rekabetçi ürünler geliştirerek küresel pazarda güçlü bir konuma gelmektir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.