Son dakika! MEB, Almanya ve Güney Kore modellerini inceliyor | Video
406 okunma

Son dakika! MEB, Almanya ve Güney Kore modellerini inceliyor | Video

ABONE OL
Ağustos 7, 2020 21:53
Son dakika! MEB, Almanya ve Güney Kore modellerini inceliyor | Video
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Okullar açılacak mı, açılmayacak mı? Merak edilen soru bu. Okullar için açıklanan tarih 31 Ağustos. Milli Eğitim Bakanlığı okulların açılmasına yönelik hummalı çalışmasını sürdürüyor. Okulların açılmasıyla ilgili farklı modeller masada. Edinilen bilgiye göre bir de dünyada okulların nasıl açıldığı mercek altına alındı. Belli bir ülke modeli üzerine yoğunlaşılmadı ancak koronavirüs ile yoğun bir şekilde mücadele eden ülkelerde okullar hangi şartlar altında açıldı, ne tür çalışmalar yapıldı, alınan tedbirler neler, bunlar da tek tek inceleniyor.

Dünya örneklerine bakıldığında Almanya’nın Hamburg kentindeki sistem dikkat çekiyor. Buna göre, sınıflarda günlük 5-8 ders saat ders yapılacak ve öğrencilerin eksik kalan dersleri tamamlanmaya çalışılacak. Sonbahar tatiline kadar haftalık olarak tüm ders planı okullar tarafından açıklanacak, ders planları haftalık olacak. Her türlü okul aktivitesi örneğin proje, gezi vs. ders programını bozmayacak şekilde ise yapılabilecek.

Hamburg’da okullarda alınan tedbirler ise sarılma gibi her türlü fiziksel iletişim yasak. Okul genelinde 1,5 metre mesafe kuralı geçerli. Okullara, öğretmenlere ve maskesini unutan öğrencilere dağıtılmak üzere maskeler tahsis edilecek. 10 yaş altındaki öğrenciler maske takmayacaklar. Derslerde 1,5 metre mesafe kuralına dikkat edilecek ancak müzik dersinde bu mesafe 2,5 metre olacak. Ayrıca tiyatro ve spor dersinde mesafe mümkün olduğu kadar fazla tutulacak. Öksürüğe, hapşırığa dikkat edilecek. Öğrenci ve öğretmen ya da çalışanlar sağlık sorunlarını belgelendirdikleri takdirde derse devam etmek zorunda olmayacaklar. Riskli bölgelerden tatilden dönenler negatif rapor getirmek zorunda tutulacak. Rapor getiremeyenler karantinadan sonra okula gelecekler.

Bir başka ülke ise Güney Kore. Bu model de incelendi. Burada okullar kademeli olarak açıldı. Örneğin ilk kademede lise son sınıflar yer aldı ve okula ilk başlayan grup oldular. Bazı küçük sınıflarda plastik bölmeler yerleştirilen sistemde maske takmak zorunluydu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.