Mavi Bebek nedir? Momo ve Mavi Balina’nın ardından bu kez Mavi Bebek gündemde! | Video
556 okunma

Mavi Bebek nedir? Momo ve Mavi Balina’nın ardından bu kez Mavi Bebek gündemde! | Video

ABONE OL
Temmuz 9, 2020 23:31
Mavi Bebek nedir? Momo ve Mavi Balina’nın ardından bu kez Mavi Bebek gündemde! | Video
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Oyuncuya görevlerin verildiği Momo ve Mavi Balina oyunları saçtığı riskler nedeniyle yasaklanmış ve aileler bu konu hakkında uzmanlar tarafından uyarılmıştı. Verilen görevlerde çocuklarla ölümcül sonuçlar doğuran bu oyunlar genellikle bir link üzerinden paylaşılarak çocuğun bu oyuna başlaması sağlanıyor.

ÇOCUĞUN BU OYUNLARI OYNADIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Mavi Balina oyunu tehlikesi önlem alınmadığı takdirde olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Bu tarz oyunların içeriklerini ve tehlikelerini CNN TÜRK ekranlarında anlatan Sosyal Medya Uzmanı Doç. Dr. Levent Eraslan geçtiğimiz dönemlerde önemli uyarılarda bulunmuştu.

Görevlerde yer alan tehlikelerin oyuna devam edildiği takdirde ölümcül sonuçlar doğurduğunun altını çizen Eraslan, iki yıl önce yaptığı uyarılarda bu tarz oyunlara karşı önlem alınması gerektiğini söylediğini hatırlattı.

Çocuklar eğer günlük sürecinden ayrılıyor, gece saatlerinde internette dolaşıyor, umutsuzluk ve mutsuzluğa kapılıyorsa ailelerin oldukça dikkatli olması gerekiyor. Yeme içme davranışlarında değişiklik, vücutlarında çeşitli izler ve ani öfkelenmeler de oyun tehlikesinin belirtileri arasında yer alıyor.

Öte yandan Eraslan, çocuklarının durumlarından şüphelenen ve bu tarz oyunları oynadığını tespit eden ailelerin güvenlik güçlerine bilgi vermelerinin oldukça önemli olduğunun altını çiziyor.

MAVİ BEBEK OYUNU NEDİR?

Mavi bebek oyunu bir efsaneden türetilmiş sanal bir oyun olarak biliniyor. Fiziksel tepkiye bağlı olan bu oyun, banyoda oynananıyor. Banyoda ışıkları kapatarak oynanan bu oyunda iddiaya göre, elinizde telefonu salladıktan sonra kolunuzda bir ağırlık hissetmeye başlıyorsunuz. Oyunda mavi bebeğin annesi oyuncuya sesleniyor ‘bebeğimi bırak’ diye. Oyunu o noktadan sonra bırakmayan çocukların akıl sağlığında ciddi problemler ortaya çıkabiliyor.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.