İzlanda’daki Volkanik Hareketlilik Araştırması: Uzun Süreli Tehlike Uyarısı
61 okunma

İzlanda’daki Volkanik Hareketlilik Araştırması: Uzun Süreli Tehlike Uyarısı

ABONE OL
Haziran 26, 2024 16:25
İzlanda’daki Volkanik Hareketlilik Araştırması: Uzun Süreli Tehlike Uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilim İnsanları İzlanda’daki Volkanik Alanları İnceledi

Bilim insanlarından oluşan uluslararası bir ekip, 2001-2003 yıllarında İzlanda’daki volkanik alanları detaylı bir şekilde inceledi. Bölgedeki sismik tomografi görüntülerini ve lav örneklerini analiz ederek, son dönemlerdeki volkanik hareketliliğin arkasındaki jeolojik süreçlere dair bazı senaryolara ulaştılar.

Devam Edebilecek Volkanik Patlamalar İzlanda’yı Tehdit Ediyor

Araştırmada elde edilen verilere göre, bilim insanları, bölgedeki deprem ve jeokimyasal verilerden yola çıkarak İzlanda’da devam eden volkanik patlamaların on yıllarca devam edebileceği kanısına vardı. Bu durumun, on yıllar boyunca sürebilecek volkanik patlamaların İzlanda’nın en yoğun nüfuslu bölgesini ve altyapısını tehdit edebileceği uyarısını beraberinde getirdi.

Profesör lya Bindeman’dan Değerlendirme

Araştırma ekibinden Profesör lya Bindeman, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Doğa asla düzenli değildir. Önümüzdeki on hatta yüz yıl boyunca ne kadar süreyle ve ne sıklıkta devam edeceğini bilmiyoruz. Bir düzen ortaya çıkacaktır ancak doğada her zaman istisnalar ve düzensizlikler vardır” ifadesini kullandı.

Araştırmacılar, bulgularını Terra Nova dergisinde yayımladı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.