ESTÜ Öğrencilerinden Yerli ve Özgün Su Altı Robotu
39 okunma

ESTÜ Öğrencilerinden Yerli ve Özgün Su Altı Robotu

ABONE OL
Mayıs 30, 2024 16:16
ESTÜ Öğrencilerinden Yerli ve Özgün Su Altı Robotu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ESTÜ Öğrencileri Su Altı Robotu Geliştirdi

‘ESTÜ’nün RovsTech İnsansız Su Altı Otonom Araç Proje Takımı üyesi olan Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü 4’üncü sınıf öğrencileri Doğan Serim, Doğan Utku Özyiğit ve Muhammed Berkay Yılmaz, su altı araçları konusundaki deneyimlerini bir araya getirerek suya dayanıklı ve otonom bir su altı robotu geliştirdi.

Su Altı Robotu Hedefi Tanıyabiliyor

Öğrenciler, yazılımı ve tasarımı kendilerine ait olan su altı robotuyla TÜBİTAK 2209/B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Desteği Programı’ndan destek aldı. Robot, su altındaki hedefleri tanıyabiliyor ve sensör verilerini işleyerek otonom olarak hareket edebiliyor. Bu yıl TEKNOFEST’e katılamayan öğrenciler, gelecek yıl yarışmada derece elde etmeyi hedefliyor.

Su Altı Araçları Çok Amaçlı Kullanılabiliyor

Projeyi danışmanlık yapan Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Kontrol ve Kumanda Sistemleri Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Ersin Erol, su altı araçlarının “Mavi Vatan” için büyük önem taşıdığını belirtti. Otonom su altı araçlarının arama, kurtarma, savunma, bilimsel çalışmalar gibi birçok alanda kullanılabileceğini vurguladı.

Öğrenciler Yerli ve Özgün Tasarım Üzerinde Çalıştı

Doğan Serin, geliştirdikleri su altı robotunun tamamen yerli ve özgün bir tasarıma sahip olduğunu vurguladı. 5 yılda 3 farklı araç geliştiren ekip, önce uzaktan kontrollü, ardından hibrit ve son olarak tamamen otonom çalışan bir su altı aracı üretti. Aracın yazılımını, şasisinin tasarımını ve üretimini kendileri gerçekleştirdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.