Doğum Oranlarındaki Düşüş Bilim İnsanlarını Harekete Geçirdi
31 okunma

Doğum Oranlarındaki Düşüş Bilim İnsanlarını Harekete Geçirdi

ABONE OL
Haziran 5, 2024 16:17
Doğum Oranlarındaki Düşüş Bilim İnsanlarını Harekete Geçirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, düşen doğum oranlarının endişe verici olduğunu belirterek konuya dikkat çekti. Erdoğan’ın açıklamalarının ardından bilim dünyasında hareketlilik yaşandı.

Bilimsel Araştırma ve Bulgular

İngiltere’deki Manchester Üniversitesi ve Kanada’daki Queen’s Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı ortak çalışma, dünyanın en büyük sperm bankası olan Cryos International’a bağışta bulunan 6758 erkeğin spermlerini inceledi. Araştırmanın sonuçlarına göre, spermlerin hareketliliğinde son 6 yılda azalma gözlendi.

Profesör Robert Montgomerie, spermlerin hareketindeki düşüşün Covid-19 salgınının başlangıcına denk geldiğini belirterek, virüsün spermi etkileyip etkilemediğinin net olmasa da, karantina süreçlerinin yaşam alışkanlıklarını ve fiziksel aktivite seviyelerini değiştirebileceğini vurguladı.

Erdoğan’ın Çağrısı ve Bilim İnsanlarının Değerlendirmesi

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından yapılan araştırma, sperm hareketliliğindeki azalışın önemli bir bulgu olduğunu ortaya koydu. Bilim insanları, spermlerin tembelleşmiş olabileceği ve daha önce gündeme gelen “sperm sayılarının düşük olması” iddiasının doğru olmadığını belirtti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.