Çin’deki Roket Patlaması Sonrası Oluşan Durum
54 okunma

Çin’deki Roket Patlaması Sonrası Oluşan Durum

ABONE OL
Temmuz 1, 2024 16:17
Çin’deki Roket Patlaması Sonrası Oluşan Durum
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Patlamanın Detayları

Şirketten yapılan açıklamaya göre, roket, Hınan eyaletinin Gongyi şehrindeki tesislerde yapılan ateşleme testi sırasında kontrolsüz şekilde havalandı. Kerosen ve sıvı oksijen yakıtlı roket, şehrin yakınındaki tepeye çakılarak şiddetli patlamaya yol açtı.

Olayın Gelişimi

Roketin alevler için gökyüzünde yükseldiği ve ardından kalın siyah bir duman çıkararak patladığı görüntüler sosyal medyada yayıldı. Kazada can kaybı yaşanmazken, roketin yerleşim yeri yakınında kontrolden çıkması endişeye sebep oldu.

Şirketin Açıklaması ve Eleştiriler

Çinli sosyal medya kullanıcıları, şirketi gereken tedbirleri almamakla suçladı. Şirket ise test öncesinde çevre bölgelere uyarıların yapıldığını ve riskli bölgenin tahliye edildiğini bildirdi. Roketin “test platformu ile roket gövdesi arasındaki bağlantıdaki yapısal sorun nedeniyle” kontrolden çıktığı ileri sürüldü.

Roketlerin Özellikleri

Beijing Tianbing Technology şirketi, “Tienlong” ve “Tienhuo” adında roketler geliştiriyor. Yeniden kullanılabilir özellikte olması planlanan “Tienlong-3” roketinin, 9 motorla üretilen 820 tonluk itiş gücü sayesinde 17 tona kadar yükü Alçak Yer Yörüngesi’ne taşıması hedefleniyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.