AB, Apple’ı App Store Soruşturması İle İlgili Suçladı
29 okunma

AB, Apple’ı App Store Soruşturması İle İlgili Suçladı

ABONE OL
Haziran 24, 2024 16:17
AB, Apple’ı App Store Soruşturması İle İlgili Suçladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa Birliği (AB), teknoloji devi Apple’ı App Store uygulamalarıyla ilgili teknoloji kurallarını ihlal etmekle suçladı ve yeni bir soruşturma başlattı.

AB, Apple’a Yönelik Soruşturma Detayları

AB Komisyonu, Apple’a App Store kurallarının uygulama geliştiricilerini engellediği gerekçesiyle Diijital Pazarlar Yasası (DMA) kapsamında yeni bir soruşturma açtı. Resmi bildirim yapıldı.

AB’nin Açıklamaları

AB yasaları kapsamında, App Store üzerinden uygulama dağıtan geliştiricilerin müşterilerini alternatif ve ucuz satın alma seçenekleri konusunda bilgilendirebilmesi gerektiği vurgulandı. Apple’ın bu konuda yetersiz kaldığı belirtilerek kurallara uymadığı ifade edildi.

AB Komisyonunun Açıklamaları

AB Komisyonu’nun İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton, Apple’ı eleştirerek “farklı davran” olmalı ifadesini kullandı. Breton, Apple’ın yenilikçi şirketleri sıkıştırdığını ve tüketicilere yeterli fırsat ve seçenek sunmadığını belirtti.

AB’nin Uyguladığı Cezalar

AB, dijital yasalarını ihlal eden şirketlere küresel cirolarının %10’una kadar para cezası uygulama yetkisine sahip. Büyük şirketler ve dijital platformlar daha katı kurallara tabi tutuluyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.