Teşrik tekbiri nedir? Teşrik tekbirleri ne zaman, nasıl yapılır? Diyanet açıklaması…
  • Gündem Yönetim
  • Gündem
  • Teşrik tekbiri nedir? Teşrik tekbirleri ne zaman, nasıl yapılır? Diyanet açıklaması…
411 okunma

Teşrik tekbiri nedir? Teşrik tekbirleri ne zaman, nasıl yapılır? Diyanet açıklaması…

ABONE OL
Temmuz 30, 2020 15:20
Teşrik tekbiri nedir? Teşrik tekbirleri ne zaman, nasıl yapılır? Diyanet açıklaması…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Arife gününün idrak edilmeye başlamasıyla birlikte İslam aleminde Kurban Bayramı heyecanı başladı. Kurban ibadetinin gerçekleştirileceği günlerde vakit namazlarında tekbir getirecek olan kişiler bu tekbirlerin ne zaman başlayıp ne zaman sona ereceğini araştırmayı sürdürüyor. İşte tekbirin hükmü ve yapılacağı günler…

DİYANET TEŞRİK TEKBİRİ NE ZAMAN?

Hz. Peygamberin (s.a.s.), kurban bayramının arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dâhil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler vardır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 315; Dârekutnî, es-Sünen, III, 439, 440).

Buna göre Hanefîlerde tercih edilen görüşe göre arefe günü sabah namazından bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar 23 vakit, her farzın ardından teşrik tekbiri getirmek, kadın erkek her Müslümana vaciptir. Teşrik günlerinde kazaya kalan namaz aynı günlerde kaza edilirken teşrik tekbirleri de getirilir. Teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilmeleri hâlinde ise tekbir getirilmez. Namaz kaza edilmedikçe tekbirler kaza edilmez (Serahsî, el-Mebsût, II, 43-44; İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 82). Şâfiî mezhebine göre ise teşrik tekbirleri sünnettir (Mâverdî, el-Hâvî, II, 500-501).

TEŞRİK TEKBİRİ NASIL YAPILIR?

Diyanet’in tekbir ile ilgili paylaşımı şu  şekilde:

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.