Son Dakika: Özel okullarda veliye KDV iadesi nasıl yapılacak? | Video
377 okunma

Son Dakika: Özel okullarda veliye KDV iadesi nasıl yapılacak? | Video

ABONE OL
Ağustos 31, 2020 17:26
Son Dakika: Özel okullarda veliye KDV iadesi nasıl yapılacak? | Video
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HER ÖZEL OKUL İADE ŞEKLİNE KENDİ KARAR VERECEK

Özel okular talep etti. Talepleri karşılık buldu. Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle tüm eğitim öğretim hizmetlerindeki KDV oranı yüzde 8’den 1’e indirildi. Bu indirim velilerin ödeyeceği özel okul ücretlerine yansıyacak. Karardan hem özel okul sahipleri hem de veliler memnun. Okulların velilere ücretleri dahilindeki KDV indirimini eylül ayı içinde iade etmesi bekleniyor. Ancak bunun ne şekilde ve ne zaman yapılacağına okullar karar verecek.

30 BİN LİRALIK OKULDAN İADE 2 BİN 100 LİRA OLACAK

Peki, iadeler nasıl olacak? Örneğin, 30 bin liralık bir okul ücretinin yüde 8 KDV’si 2 bin 400 lira. Yapılan düzenleme ile KDV oranı yüzde 1’e düştüğü için 300 TL oldu. Yani bu yıl için 30 bin lira peşin ödeme yapan bir veli, bu ücretin 2 bin 100 lirasını okuldan geri alacak. Veliler eylül ayı içinde okuldan yüzde 7’lik iadesini geri isteyebilecekler. Okullar peşin ödeme yapıldıysa da KDV’yi geri öderken eşit taksitle veliye ödeme yoluna da gidebilecek.

ÖZEL OKULLAR MAHSUPLAŞMAYLA DA ÖDEYEBİLECEK

Ayrıca muhsuplaşma yolu da tercih edilebilir. Yani, okuldaki kitap kırtasiye giderlerine bu oran yansıtılıp velinin burada ödeyeceği ücretten düşürülebilir. Eğer ödeme taksitli ise yine burada ödeme şekline okul karar verebilir.

TAKSİTLERDEN DÜŞÜRÜLEREK DE ÖDEME YAPILABİLECEK 

Okullar yüzde 7 ‘lik indirimi son taksitten düşebilecek. Okul isterse tüm taksitlere de bunu yansıtabilir. Taksitli ödeme yapan veliler eylül ayında okularla görüşüp anlaşmaya varabilecekler. Bunun yanısıra “Fatura kestim” diyen okullar, faturalarını iptal ederek eylül itibariyle yeni fatura kesecekler.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.