Son dakika! ‘Kahvaltı diyaloğu’ Demirtaş’tan Ağıralioğlu’na cevap | Video
324 okunma

Son dakika! ‘Kahvaltı diyaloğu’ Demirtaş’tan Ağıralioğlu’na cevap | Video

ABONE OL
Eylül 24, 2020 13:13
Son dakika! ‘Kahvaltı diyaloğu’ Demirtaş’tan Ağıralioğlu’na cevap | Video
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İttifak tartışmaları sürüyor. Kobani olaylarında halkı tahrik etmekle suçlanan ve yaklaşık 4 yıldır tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cezaevinden “Eşi Başak Demirtaş’la birlikte çat-kapı Meral Akşener’e kahvaltıya gidebileceğini” söylemişti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den de o sözlere yanıt çok gecikmemiş Akşener de yeşil ışık yakarak “Kan davalınız bile olsa kapınızı çaldığı zaman içeri alırsınız” diyerek yanıt vermişti.

Bu diyalogun yankısı sürerken; İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu da “Selahattin Demirtaş sazıyla bir şehidin evinde, Aybükemizin evinde Mağusa Limanı’nı çalabilir mi? O zaman memleketin bütün kahvaltı sofraları ona açılabilir” demişti.

Selahattin Demirtaş; Gazeteci Ruşen Çakır’ın sorularını yanıtladı. Demirtaş’a İYİ Parti Sözcüsü’nün yorumu da soruldu. Demirtaş; acıları anlamak yerine yarıştırmanın yok saymanın ve insanları kışkırtmanın yanlış olduğunu söyledi.

“Her şeye rağmen oturup konuşmak, birbirini tanımaya, anlamaya çalışmak erdemli bir duruştur. Sorunların diyalog ve müzakereyle çözümüne katkı sunmak, her siyasetçinin asli ve ahlaki görevidir.” dedi. Bu yorumu yapanlara; “Mesela Ceylan Önkol’un annesine gider misiniz? Taybet Ana’nın ailesine? Medeni Yıldırım’ın ailesine peki? Ya da Uğur Kaymaz’ın? Kemal Kurkut’un?” diye sordu.

Demirtaş; PKK tarafından katledilen Eren Bülbül ve Yasin Börü’yü de hatırlattı. “İkisinin de acısını bilirim. Askerin, polisin, sivilin, kürt gençlerinin ve her canın kutsallığını ve ailelerinin tarifi imkansız acısını da bilirim. Bilmesem insanlığımdan eksilmiş olurum. Hepsi bu toprakların ortak acısı” dedi.

2015’te Diyarbakır’daki Kobani protestolarında aralarında kurban eti dağıtırken katledilen Yasin Börü’nün de olduğu 50 kişi öldürülmüş, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da başlatılan hukuki süreçte sosyal medya ve katıldığı toplantılardaki açıklamakarı nedeniyle halkı tahrik etmekle suçlanmıştı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.