Son Dakika! İşte Türkiye’nin en akıllı yolu | Video
353 okunma

Son Dakika! İşte Türkiye’nin en akıllı yolu | Video

ABONE OL
Eylül 5, 2020 05:44
Son Dakika! İşte Türkiye’nin en akıllı yolu | Video
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Süre yarıya düşüyor, Edirne’yi Şanlıurfa’ya kadar kesintisiz bağlıyor. Ankara-Niğde Otoyolu, hizmet vermeye saatler sayıyor.

Ankara-Niğde Otoyolu, 4 saat 14 dakika süren seyahat süresi 2 saat 22 dakikaya düşecek. Akıllı ulaşım sistemi yerli ve milli olarak tasarlanan otoyol, güzergah üzerindeki şehirleri bağlayacak, ticaretini ve ekonomisini büyütecek. Ayrıca proje sayesinde her yıl 885 milyon lira zamandan
ve yıllık 127 milyon 551 bin litre yakıttan da tasarruf edilecek. Yatırım ile her yıl ülke ekonomisine 1 milyar 628 milyon lira katkı sağlanacak. Otoyol sayesinde çevre de korunacak. Yakıt tüketiminden kaynaklanan karbon salınımı yıllık 318 milyon 240 bin kilogram azalacak. Otoyolun hizmete girmesinden itibaren ankara tarafından ilk 13 kilometrelik kesimi de ücretsiz olacak.

Akıllı sistem ile kontrol merkezinden otoyol, 7 gün 24 saat izlenecek. Otoyolda meydana gelebilecek kaza, trafik ve diğer tehlikeli durumlarda sistem devreye girecek. Kameralarla otoyol üzerindeki olumsuzluk, kontrol merkezine aktarılacak. Merkezdeki operatörlerin devreye girmesiyle de sürücüler, güzergahtaki akıllı işaretlemeler ile mesaj yoluyla uyarılacak. Bir yaya ya da canlı bir hayvan görüldüğünde ‘akıllı’ sistem devreye girecek.

Proje, ticari faaliyetlere de ciddi katkı sağlayacak. Tuz Gölü, Kapadokya ve Ürgüp bölgesine ulaşım sağlanacak. Proje kapsamında 3 bin 566 metre uzunluğunda 5 viyadük, 2 bin 368 metre uzunluğunda 49 köprü, 4 bin 506 metrelik 75 üst geçit, yaklaşık 131 milyon metreküp kazı ve 76 milyon metreküp dolgu yapıldığını, 22 milyon ton asfalt döküldü.

Projenin kalan 113 kilometrelik Acıkuyu-Alayhan kavşakları arası 2. kesimi de yılın son çeyreğinde tamamlanarak yolun tamamı hizmete açılacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.