Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MED7 temaslarının perde arkası | Video
352 okunma

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MED7 temaslarının perde arkası | Video

ABONE OL
Eylül 13, 2020 00:21
Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MED7 temaslarının perde arkası | Video
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Önce AB üyesi Akdeniz ülkelerinin toplandığı MED7, ardından gözlerin çevrildiği AB Liderler Zirvesi. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerginlik nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulama isteğinde. Ankara ise Avrupa Birliği’nin Akdeniz’e kıyısı olan 3 ülkesi ile dirsek temasında.

ÇAVUŞOĞLU, DI MAIO İLE İKİ KEZ GÖRÜŞTÜ

CNN TÜRK’ün edindiği bilgilere göre, ortak bildiriye dair MED7 ülkeleri arasındaki istişare günler öncesinden başladı. Fransa daha sert tutumlu bir bildiri için bastırdı ancak İtalya ve İspanya tutumu yumuşatmaktan taraf oldu. İspanya ve İtalya’ya Malta ve Portekiz de toplantıda destek verdi. Fransa’nın AB bütçesinin de konuşulacağı Liderler Zirvesi öncesi İtalya ve İspanya’ya Kuzey Avrupa Birliği ülkeleriyle aralarında arabulucu olmak ve bütçe konusunda destek verme karşılığında Doğu Akdeniz için destek istemiş olabileceği de konuşuluyor. Bu nedenle yoğun diplomasi trafiği yürütüldü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MED7 zirvesi öncesi ve sonrası İtalyan dışişleri bakanı ile 2 kez telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

CNN TÜRK’ün diplomatik kaynaklarından edindiği bilgiye göre, İspanya ve İtalya ortak bildiride yumuşak bir ton için çalıştı. Kaynaklar, İspanyol Dışişleri Bakanı’nın Türkiye ziyaretinden bu yana İspanya’nın tutumunun diyalogdan yana olduğunun altını çizdi.

“İSPANYA DA MACRON’UN SALDIRGAN TUTUMUNDAN RAHATSIZ” 

Bir kritik MED7 görüşmesi de İspanya Başbakanı Sanchez ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında gerçekleşti. Edinilen bilgilere göre Erdoğan-Sanchez görüşmesi olumlu geçti. İspanyol Başbaşkan, Macron’un Türkiye’ye karşı saldırgan tutumundan rahatsız olduklarını ifade etti. Sanchez yaklaşan AB Liderler Zirvesi’nde de Türkiye aleyhine bir karar çıkmasına karşı olduklarına dair tutumlarını beyan etti. Ancak Yunanistan ve Güney Kıbrıs, Türkiye’ye yaptırım olmazsa Belarus yaptırımlarını veto etme sinyali veriyor. Bu nedenle Ankara ihtiyatlı yaklaşımını koruyor.

MALTA DIŞİŞLERİ BAKANI MED7 SONRASI ANTALYA’YA GELDİ

MED7 sonrası Ankara’nın hızlı diplomasi trafiğine eklenen bir ülke daha var; Malta. Malta Dışişleri Bakanı Bartolo, 2 ayda ikinci ziyareti için Türkiye’ye geldi. MED7’nin hemen ertesinde gelen Maltalı Bakan’ın gündeminde Avrupa Birliği Liderler Zirvesi ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler var. Malta’nın AB içerisinde Türkiye karşıtı bloğun yaptırım çağrılarından yana olmadığı ve İspanya ve İtalya ile benzer fikirleri koruduğu, diyalog yanlısı bir tutumu olduğu ifade edildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.