Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayder Yaylası’nda
335 okunma

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayder Yaylası’nda

ABONE OL
Ağustos 16, 2020 16:28
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayder Yaylası’nda
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayder Yaylası’nda vatandaşlarla bir araya geldi, burada açıklamalarda bulunan Erdoğan;

“Yeni Ayder’imizde altyapısıyla konutlarıyla restoranlarıyla her şeyiyle inşallah Yeni Ayder bizim için özellikle turizmde çok ciddi bir çekim alanı olacak ve tabii ki havalimanının bitişiyle beraberde buraya gidiş gelişler çok daha fazlalaşacaktır bu arada bir kayak turizmiyle ilgili de çalışmalar devam ediyor ve bütün bunlarla beraber bir kollektif anlayışı kılacağız.

Uzungöl’de de çalışmalar aynı şekilde devam ediyor, Uzungöl’de bizim için özellikle Trabzon bölgesinde ciddi bir çekim alanımız orada da şu anda çalışmalar başladı devam ediyor.

Bu kaçak yapıların ötesinde tamamiyle işgal bunların üzerinde ısrarla duruyoruz kimse kusura bakmasın bunların yıkımı muhakkak olacak bu yıkımlarla beraber kimseyi mağdur etmeden buralardaki hak sahiplerine bu inşaatların yapımı ile birlikte konutsa konut mağaza ise mağaza ne ise bunların haklarını da teslim etmekte hiçbir zaman tereddütümüz olmayacak.” ifadelerine yer verdi.

5f39141ec8c373137ccaadbf

AYDER YENİLEME VE KORUMA PROJESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca “Ayder Yenileme ve Koruma Projesi” hazırlandı.

Buna göre Ayder’i kapsayan 21 bin 614 metrekarelik alan “Kesin Korunacak Hassas Alan” ilan edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un geçen yıl Ayder ziyareti sonrası festival alanı olarak bilinen alandaki görüntü kirliliğine sebep olan salıncakların tamamı kaldırılmıştı. 

Yayladaki kaçak yapıların önüne geçmek ve doğal yapının bozulmasını önlemek amacıyla Bakanlıkça kamulaştırma işlemleri de yapılırken hak sahibi vatandaşlarla görüşmeler sürüyor.

AYDER’İN YOLU VE ALTYAPISI YENİLENDİ

Diğer taraftan Ayder’in yolu ve altyapısı yenilendi.

Toplam 13 kilometre uzunluğunda içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon hattı yapıldı. 24 kilometre uzunluğunda elektrik hattı döşenerek bu hattın tamamı yer altına alındı. 3 kilometre araç yolu yapıldı. 8 bin 500 metrekare bazalt kaldırım taşı döşendi.

Ziyaretçilerin can güvenliğinin sağlanması, kazaların önüne geçilmesi için de yol kenarına 1250 metre uzunluğunda korkuluk, 8 bin 500 metreküp taş duvar yapıldı ve mevcut duvarlar da güçlendirildi. 

YEREL MİMARİ ESASLI KONAKLAMA BİRİMLERİ YAPILACAK

Proje kapsamında Ayder’de kaçak yapıların tümü yıkılarak, yerel mimari esaslı konaklama birimleri yapılacak ve bu yapılar da belli bir alanda toplanacak.

Kaplıca bölgesi olarak bilinen mevcut termal otel yerine bölgenin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde, yatay ve yöresel mimariye uygun, aynı zamanda kongre turizminin de yapılabileceği yeni termal otel inşa edilecek.

YERİN ALTINDA OLACAK ŞEKİLDE OTOPARK YAPILACAK

Ayder’e araç girişi de tamamen yasaklanacak.

Yaylanın girişine doğal yapıya ve yeşile zarar vermeyecek tamamen yerin altında olacak şekilde otopark yapılacak.

Ayrıca yapılacak atık su arıtma tesisiyle Ayder’deki derelere kirli suların deşarjının da önüne geçilecek.

5f39141ec8c373137ccaadc1

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.