Netanyahu’nun esirlerin bırakılmasını istediği iddiası
27 okunma

Netanyahu’nun esirlerin bırakılmasını istediği iddiası

ABONE OL
Nisan 1, 2024 19:03
Netanyahu’nun esirlerin bırakılmasını istediği iddiası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsrail Başbakanı, Seçim Stratejisi Olarak Esirlerin Bırakılmasını İstedi

‘Jerusalem Post’ gazetesine göre, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun eleştiri oklarının hedefindeki esirin kardeşi Danny Elgarat, Netanyahu’nun seçimlere ve görev süresinin dolmasına yakın zamanda başarı algısı yaratmak amacıyla esirlerin bırakılmasını istediğini belirtti.

Elgarat: “Netanyahu, Rehineleri Geri Getirmek İçin Görev Süresinin Bitmesini Bekliyor”

Danny Elgarat, Netanyahu’nun taktiğini şu sözlerle açıkladı: “Seçimlerde bir başarı olarak lanse etmek uğruna, rehineleri geri getirmek için görev süresinin bitmesini bekliyor.” Elgarat, Netanyahu’nun tutumunu eleştirerek, “Bu insanların kendi halkı olması Netanyahu’nun hoşuna gitmiyorsa yeni bir ülke, yeni bir halk edinsin.” dedi ve ekledi: “Daha neyi bekliyor? (Netanyahu) denizde kaybolmuş Titanik’in kaptanı. Bize, çok geçmeden Hamas’ı yeneceğini söylüyor.”

Protestolar ve Baskı Artıyor

İsrail’de dün akşam yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı hükümet karşıtı gösterilerin ardından bazı gruplar, Batı Kudüs’teki İsrail Meclisi önünde yüzlerce çadır kurarak burada kalmaya başlamıştı. Protestocular, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin istifası, erken seçim ve Gazze’deki İsrailli esirlerin geri getirilmesi talebinde bulunuyor.

Başbakan Netanyahu’nun Hamas ile esir takası anlaşması yapmamakla suçlanması ve üzerindeki baskının artmasıyla, İsrail’in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich dahil Netanyahu hükümeti üst düzey isimleri, esirlerin İsrail’in birinci önceliği olmaması gerektiğini savunuyor. Ancak sosyal medyada Netanyahu destekçileri tarafından saldırıya uğradıklarını iddia eden bazı esir yakınları, hükümete esirlerin salıverilmesi için çağrıda bulundukları gösterilerde fiziksel saldırıya uğradıklarını aktarmıştı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.