Strazburg’da Yapay Zeka Yasası Kabul Edildi
870 okunma

Strazburg’da Yapay Zeka Yasası Kabul Edildi

ABONE OL
Mart 13, 2024 19:07
Strazburg’da Yapay Zeka Yasası Kabul Edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa Birliği Ülkelerini Kapsayan Yapay Zeka Kuralları

Strazburg’da düzenlenen AP Genel Kurul oturumunda, dünyada yapay zekaya yönelik ilk kapsamlı kuralları getirecek “Yapay Zeka Yasası” kabul edildi. Yasaya göre:

Temel İlkeler ve Kullanım Alanları

  • Temel Haklara Saygı: AB ülkelerinde kullanılacak yapay zeka sistemlerinin güvenli olması ve temel haklara saygı göstermesi gerekecek.
  • Risk Temelli Düzenleme: Yapay zeka sistemleri, topluma zarar verme ihtimaline göre risk temelli bir biçimde düzenlenecek. Yapay zekanın bazı kullanımlarındaki risk kabul edilemez olarak görülecek ve yasaklanacak.

Hassas Veriler ve Kullanım Alanları

  • Biyometrik Sınıflandırma Yasağı: Yüz görüntülerinin hassas verileri çıkarmak için biyometrik sınıflandırma yasak kapsamına girecek. Duygu tanıma, sosyal puanlama, cinsel yönelim veya dini inançlar gibi verilerin kullanımı sınırlanacak.
  • Manipülasyon Yasağı: İnsan davranışını manipüle eden yapay zeka sistemleri yasaklanacak.

Kontrol ve İstisnai Durumlar

  • Kolluk Kuvvetleri Kullanımı: Emniyet birimleri belirli durumlarda yapay zekayı kullanabilecek. Terör saldırılarının önlenmesi veya kayıp kişilerin tespiti gibi istisnai durumlarda kullanım izni alınacak.
  • Yüksek Riskli Sistemler: Kritik altyapı, eğitim, sağlık, bankacılık gibi alanlarda kullanılacak yapay zeka sistemlerine daha katı kurallar getirilecek.

Yapay zeka yasası, AB Konseyi onayından sonra AB Resmi Gazetesi’nde yayımlandıktan 2 yıl sonra yürürlüğe girecek. Yeni kurallar, Google’ın yapay zeka teknolojileri gibi büyük şirketlerin uyması gereken standartları belirliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.