Dünya’nın Dönüşü ve Zamanın Ölçümü
35 okunma

Dünya’nın Dönüşü ve Zamanın Ölçümü

ABONE OL
Nisan 1, 2024 16:07
Dünya’nın Dönüşü ve Zamanın Ölçümü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Günlerimizi belirleyen saat ve dakikalar, Dünya’nın dönüşüne göre belirleniyor. Ancak bu dönüş sabit değil; Dünya yüzeyinde ve erimiş çekirdeğinde olup bitenlere bağlı olarak değişebilir.

Artık Saniyeler ve Zamanın Ayarlanması

Dünya’nın dönüşündeki neredeyse algılanamayan değişiklikler zaman zaman dünya saatlerinin “artık saniye” ile ayarlanması gerektiği anlamına geliyor. Bu küçük değişiklik, bilgi işlem sistemleri üzerinde büyük etkiye sahip olabilir.

Zaman Nasıl Ölçülüyor?

1955’ten önce bir saniye, Dünya’nın yıldızlara göre bir kez dönmesi için geçen sürenin belirli bir kısmı olarak tanımlanıyordu. Daha sonra, atom saatleri devri başladı ve 1960’ların sonlarından itibaren dünya, koordineli evrensel saati (UTC) kullanmaya başladı. Ancak gezegenin dönüş hızı sabit olmadığı için zaman ölçekleri yavaş yavaş birbirinden uzaklaşıyor.

Değişen Dönüş Hızı ve Nedenleri

Uzun vadede Dünya’nın dönüşündeki değişikliklere, okyanus tabanındaki gelgitlerin sürtünmesi ve insan kaynaklı etkiler hakim oluyor. Kutup buzlarının erimesi, Ekvator’a doğru su akışını artırarak gezegenin dönüş hızını yavaşlatıyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.