Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2023 Yılı Faaliyet Raporu Açıklandı!
47 okunma

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2023 Yılı Faaliyet Raporu Açıklandı!

ABONE OL
Mart 26, 2024 16:07
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2023 Yılı Faaliyet Raporu Açıklandı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı’na Yönelik Faaliyetler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2023 Yılı Faaliyet Raporu’na göre, Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı (2020-2023) kapsamında 8 stratejik amaç ve bu amaçları gerçekleştirmeyi sağlayacak 40 eylem maddesi ve 75 uygulama adımının hayata geçirilmesine yönelik periyodik izleme ve değerlendirme faaliyetleri sürdürülüyor.

Siber Güvenlik Tatbikatları

Bugüne kadar sektörel tatbikatlar da dahil olmak üzere 7’si ulusal ve 2’si uluslararası toplam 9 tatbikat düzenlendi. Türkiye’de teknik olarak siber güvenlik organizasyonu, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi koordinasyonunda faaliyetlerini gerçekleştiren sektörel SOME ve kurumsal SOME’lerden oluşuyor. Kritik altyapı sektörlerinde sektörel SOME sayısı 14’e, kurumsal SOME sayısı ise 2 bin 193’e ulaştı.

KamuNet ve Güvenli Veri Trafiği

KamuNet-Kamu Sanal Ağı, kamu kurum ve kuruluşları arasındaki veri trafiğinin internete kapalı, fiziksel ve siber saldırılara karşı daha güvenli sanal bir ağ üzerinden yapılmasını sağlıyor. Bu ağa katılan kurum sayısı 140 olurken, SOME İletişim Platformu’na kayıtlı güncel uzman sayısı 7 bin 480’ye ulaştı. Siber güvenlik risklerinin en aza indirilmesini amaçlayan KamuNet üzerinden verilen hizmetlerin sayısı ise 1300’ü aştı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.