AYM’den nafaka kararı
341 okunma

AYM’den nafaka kararı

ABONE OL
Eylül 24, 2020 19:14
AYM’den nafaka kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya’da yaşayan bir kişi, eski eşine ödediği 125 liralık yoksulluk nafakasının süresiz olması ve kaldırılmaması nedenlerinden dolayı Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Başvuru gerekçesinde de eski eşinin asgari ücretle çalıştığını, mali durumunun iyi olduğunu ileri sürdü. Başvurusunda “kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkı”nın ihlal edildiğini iddia etti. Ancak Yüksek Mahkeme, başvuruyu “iddiaların açıkça dayanaktan yoksun olması, başvuru yollarının tüketilmemesi nedeniyle kabul edilemez” buldu.

Yüksek Mahkeme kararının gerekçesini, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun “asgari ücret seviyesinde gelire sahip olunmasının yoksulluk nafakası bağlanmasını engellemeyeceği” yönündeki yerleşik içtihadına dayandırdı. Kararda, “Kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkına ilişkin devletin pozitif yükümlülüklerinin somut olayda yerine getirildiği, başvurucunun söz konusu hakkına yönelik açık bir ihlalin bulunmadığı sonucuna varılmıştır” denildi. Gerekçede ayrıca, yargılama sürecinde başvurucunun nafakanın süresine dair hiçbir şikayet belirtmediği, talepte bulunmadığı, böylece başvuru yollarının usulüne uygun tüketilmediği de belirtildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.