TÜBİTAK, Avrupa Koordineli CHIST-ERA IV ERA-NET Araştırma Programı İle Yenilikçi Teknolojilere Destek Verecek
  • Gündem Yönetim
  • Teknoloji
  • TÜBİTAK, Avrupa Koordineli CHIST-ERA IV ERA-NET Araştırma Programı İle Yenilikçi Teknolojilere Destek Verecek
36 okunma

TÜBİTAK, Avrupa Koordineli CHIST-ERA IV ERA-NET Araştırma Programı İle Yenilikçi Teknolojilere Destek Verecek

ABONE OL
Mart 22, 2024 16:06
TÜBİTAK, Avrupa Koordineli CHIST-ERA IV ERA-NET Araştırma Programı İle Yenilikçi Teknolojilere Destek Verecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜBİTAK, Yenilikçi Teknolojilere Destek İçin Proje Çağrısı Yaptı

TÜBİTAK, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki uzun vadeli zorluklarla mücadele amacıyla Avrupa koordineli CHIST-ERA IV ERA-NET Araştırma Programı kapsamında proje çağrısı yaptı. Bu programla yeni ve gelişen teknolojilere uluslararası işbirlikleri yoluyla destek sağlanacak.

Program Detayları

Program kapsamında proje başvuruları tek aşamalı olarak kabul edilecek. Proje yürütücülerinin akademi/araştırma enstitüleri, kamu veya özel sektör kuruluşlarında çalışıyor olmaları gerekiyor. Konsorsiyumlar en az 3 ülkedeki 3 bağımsız kurumla ortaklık yapılarak oluşturulacak.

Çağrıyla çok boyutlu coğrafi bilgi sistemleri ve dijital dönüşüm ekosistemleri gibi çeşitli projelere destek verilecek. Proje süresi en fazla 36 ay olacak. Türkiye’de yerleşik sermaye şirketleri de desteklenecek.

Proje Destekleri ve Başvuru Koşulları

Bir proje kapsamında TÜBİTAK’tan talep edilen katkı, kurum hissesi ve proje teşvik ikramiyesi hariç, proje başına 190 bin avroyu, yürütücü kuruluş başına ise yükseköğretim kurumları, eğitim ve araştırma hastaneleri, kamu kurum ve kuruluşları için 100 bin avroyu, özel kuruluşlar için de 190 bin avroyu aşamayacak.

Kabul edilen bütçeler üzerinden destek oranları yükseköğretim kurumları, eğitim ve araştırma hastaneleri ve kamu kurum ve kuruluşları için yüzde 100, büyük ölçekli özel kuruluşlar için yüzde 60 ve KOBİ’ler için yüzde 75 olacak.

Başvuru Süreci

Son başvuru tarihi 10 Nisan olan programa, proje başvuruları uluslararası proje koordinatörü tarafından CHIST-ERA internet sayfasından elektronik ortamda yapılması gerekiyor. Seçilen projeler aralık ayında başlayacak.

Türkiye, bu çağrı ve yaptığı çalışmalarla dünyada teknoloji sektöründe öncü bir ülke olmayı hedefliyor. Bu doğrultuda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle teknoloji alanında önemli adımlar atılıyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.