Son dakika… Tarihi kümbetlere sprey boyayla zarar verdiler
326 okunma

Son dakika… Tarihi kümbetlere sprey boyayla zarar verdiler

ABONE OL
Temmuz 29, 2020 15:16
Son dakika… Tarihi kümbetlere sprey boyayla zarar verdiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merkez Kocasinan ilçesinde Serçeönü mahallesindeki 1363 yılında yapılan Ulu Hatun Türbesi ve 12’nci yüzyıla ait Hacı Çavlı kümbetlerinin duvarlarına kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından sprey boyayla yazılar yazılarak, zarar verildi. Tarihi yapılara yazı ve çizimlerle zarar verilmesine mahallesakinleri ve tarihçiler tepki gösterdi. Tarihçi Yazar Mustafa Cingil, “Kayseri bulundurduğu tarihi yapılar itibarıyla açık hava müzesi gibi şehir. Selçuklu yapılarının yoğunluklu olduğu bir şehirde kümbetler geçmiş tarihte atalarına sahip çıkma adına yapılmış eserlerdir. Ne yazık ki bu gelenek gerekli saygıyı görmüyor. Atalarımıza saygı göstermeyi başaramıyoruz. Duvarlar sprey boya ile tahrip edilmiş. Birçoğu bakımsız ve atıl halde. Eserlerdeki bu görüntü bu şehre yakışmıyor” dedi.

5f213d4270380e0d3006009a

Mahalle sakinlerinden Ahmet Arslantaş ise, “Bu tür tarihi yapılara sahip çıkılmalıdır. Kümbetler hangi kurumlara bağlı ise sahip çıksın. Bu tür yapılara Avrupa’da olsa kimse zarar vermeye cesaret bile edemezdi. Tarihimize tarihi eserlerimize sahip çıkılsın istiyorum” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.