SGK’ya Borçlu Belediyelerin Parti Dağılımı Ortaya Çıktı
22 okunma

SGK’ya Borçlu Belediyelerin Parti Dağılımı Ortaya Çıktı

ABONE OL
Mart 31, 2024 21:05
SGK’ya Borçlu Belediyelerin Parti Dağılımı Ortaya Çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP’li Belediyelerin SGK Borçları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, SGK’ya en çok borçlu belediyelerin tamamının CHP’li belediyeler olduğunu belirtti. Ancak Hazine verilerine göre, CHP’li belediyelerin Hazine’ye olan borçları ise dikkate değer değil. Toplam 3.7 milyar liralık borçları olan 5 CHP’li belediye ve 6 belediye şirketi bulunuyor.

AKP’li Belediyelerin Hazine Borçları

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, Hazine’ye en çok borçlu belediyelerin başında AKP’li belediyeler geliyor. Ülke genelindeki 30 belediye ve belediye şirketinin toplam 10 milyar 524 milyon liralık Hazine borcunun 5 milyar 988 milyon lirası AKP’li belediyelerin üzerinde. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2 milyar 103 milyon lirayla listenin zirvesinde yer alıyor.

Öne Çıkan AKP’li Belediyeler ve Borçları

AKP’li belediyeler arasında Kocaeli’nin yanı sıra Samsun Büyükşehir Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Zonguldak Belediyesi, Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi, Sivas Belediyesi, Kayseri Su ve Kanalizasyon İdaresi gibi belediyeler de önemli bir borç yükü altında.

Bu verilere göre, AKP’li belediyelerin Hazine’ye olan borçları CHP’li belediyelerin borçlarından önemli ölçüde fazla olduğu ortaya çıkıyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.