Öztürk Yılmaz kimdir? Yenilik Partisi kurucusu hangi görevlerde yer aldı?
401 okunma

Öztürk Yılmaz kimdir? Yenilik Partisi kurucusu hangi görevlerde yer aldı?

ABONE OL
Temmuz 20, 2020 14:42
Öztürk Yılmaz kimdir? Yenilik Partisi kurucusu hangi görevlerde yer aldı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yenilik Partisi için kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na veren Öztürk Yılmaz 2023 seçimleri için düşüncelerini de açıkladı. Bir ittifak arayışında olmadığını ifade eden Yılmaz, önceliğinin parti teşkilatlanması olduğunu ifade etti.

ÖZTÜRK YILMAZ KİMDİR?

(1970, Ardahan) Ardahan Lisesi ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra 1996 yılında girdiği Dışişleri Bakanlığı’nda sırasıyla Balkanlar, AGİT, Ortadoğu, Orta Asya ve Kafkasya (Daire Başkanı) Daireleri ile Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanlığında (Daire Başkanı olarak) görev yaptı. Yurtdışında ise, Bişkek Büyükelçiliği, Brezilya Büyükelçiliği ve Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği’nde (Müsteşar)olarak görevler yapmıştır. 2013 yılında Musul Başkonsolosu, 2015 yılında Tacikistan Büyükelçisi olmuştur.

Öztürk Yılmaz’dan yeni parti açıklaması

1 Kasım 2015 Genel Seçimleri ile 24 Haziran 2018 Genel Seçimlerinde CHP Ardahan Milletvekili olarak TBMM’ne girmiştir. 16-17 Ocak 2016 tarihine yapılan CHP Kurultayında PM üyeliğine seçilmiştir.3 yıla yakın Dışişlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

20 Kasım 2018 tarihinden itibaren Ardahan Bağımsız Milletvekili olarak görevine devam etmektedir.

AB’nin kalkınma ve entegrasyonu konusunda (VUB-Brüksel) Master yapmıştır.

Evli ve üç kız babası olup, çok iyi seviyede İngilizce, Rusça ve Portekizce bilmektedir

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.