İspanyol Arkeologlar, Neolitik Döneme Ait Önemli Keşif Yaptı
52 okunma

İspanyol Arkeologlar, Neolitik Döneme Ait Önemli Keşif Yaptı

ABONE OL
Mart 24, 2024 16:06
İspanyol Arkeologlar, Neolitik Döneme Ait Önemli Keşif Yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Barselona’daki İspanyol Ulusal Araştırma Konseyi’nden arkeologlar, Neolitik döneme ait kanoları inceledi.

İtalya’nın Roma kentine yakın Neolitik göl kıyısındaki La Marmotta köyünde bulunan kanolar üzerinde detaylı bir çalışma yapıldı. Araştırmacılar, M.Ö. 5700-5100 yıllarına tarihlenen ve ileri düzeyde inşaat teknikleriyle yapıldığı belirlenen beş kanoyu inceledi.

Kanolar Denize Açılmaya Uygun Gemi Niteliğinde

Araştırmacılar, kanoların dört farklı ağaç türü kullanılarak yapıldığını ve enine takviye gibi inşaat tekniklerinin kullanıldığını ortaya çıkardı. Kanolarda, yelkenlere veya denizcilik unsurlarına bağlanan halatları sabitlemek için kullanılan delikler ve T şeklinde üç ahşap nesne bulundu. Bu özellikler, kanoların denize açılmaya uygun gemiler olduğunu gösterdi.

Yelkencilikte İlerleme: Erken Neolitik Dönem

La Marmotta’daki kanolar ile daha yeni denizcilik teknolojileri arasındaki benzerlikler, erken Neolitik dönemde yelkencilikte büyük ilerlemelerin yaşandığını gösteriyor. Bu keşif, yakındaki adalarla bağlantılı taş aletlerin varlığıyla da destekleniyor. Yazarlar, bölgede korunmuş daha fazla teknenin bulunabileceğini ve bu alanda yapılacak araştırmaların büyük potansiyele sahip olduğunu belirtiyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.