Güney Kore’de Samsung İşçileri Ücret ve Çalışma Koşulları İçin Grevde
9 okunma

Güney Kore’de Samsung İşçileri Ücret ve Çalışma Koşulları İçin Grevde

ABONE OL
Temmuz 8, 2024 21:16
Güney Kore’de Samsung İşçileri Ücret ve Çalışma Koşulları İçin Grevde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sendika Üyeleri Taleplerini Karşılamak İçin Grevde

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’da çalışan 6 bin 500’den fazla işçi, ücret ve çalışma koşulları nedeniyle greve gitti. Ulusal Samsung Elektronik Sendikası’na bağlı işçiler, şirketin işgücünün dörtte birini oluşturuyor ve 30 binden fazla üyesi bulunuyor. Sendika, Samsung’un işçi faaliyetlerine saygı göstermesini, ikramiyeleri iyileştirmesini ve tatil ödeneklerini arttırmasını talep ediyor.

Rekabet Endişesi ve Çip Üretimi

Grev, Samsung’un yapay zeka modellerini eğitmek için kullandığı çiplerin üretimindeki rekabet gücüne ilişkin endişelerin arttığı bir dönemde gerçekleşti. Sendika, çip üretim operasyonlarında aksama olabileceğini belirtirken, Samsung operasyonlarının etkilenmediğini söyledi. Greve katılan işçilerin çoğunun çip alanında çalıştığı ifade edildi.

Sendikanın Tepkisi ve Tehditleri

Sendika, şirketin taleplerini kabul etmemesi halinde önümüzdeki hafta beş günlük bir grev yapma tehdidinde bulundu. Sendika lideri Son Woo-mok, Samsung’un genel merkezi önünde düzenlenen mitingde, “Bunu çaresizlikten yapıyoruz. Şirket değişene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Gözlemcilere göre, greve katılım sayısı sendikanın ve kamuoyunun beklentilerinden yüksek olsa da diğer büyük Kore şirketlerindeki grevlere kıyasla daha zayıf kaldı.

Samsung’un Karları ve Son Durum

Samsung, yapay zeka ürünlerine olan güçlü talep sayesinde Nisan-Haziran döneminde faaliyet kârını artırarak 10,4 milyar Won’a (7,5 milyar dolar) yükseltmişti. Samsung hisseleri ise bu yıl şimdiye kadar yaklaşık yüzde 10 değer kazanmıştı. Şirketin işçi hakları ile ilgili kötü bir şöhreti bulunuyor. Başkan Lee Jae-yong’un 2020’de şirketin sendikasızlık politikasına son vereceğini açıklamasından bu yana sendika üyeliği hızla artmıştı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.