e-okul tercih işlemleri öncesi LGS tercih robotu ve EBA tercih danışmanlığından yararlanılabilecek
  • Gündem Yönetim
  • Gündem
  • e-okul tercih işlemleri öncesi LGS tercih robotu ve EBA tercih danışmanlığından yararlanılabilecek
371 okunma

e-okul tercih işlemleri öncesi LGS tercih robotu ve EBA tercih danışmanlığından yararlanılabilecek

ABONE OL
Temmuz 21, 2020 20:47
e-okul tercih işlemleri öncesi LGS tercih robotu ve EBA tercih danışmanlığından yararlanılabilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

LGS tercihleri öncesinde bu yıl merkezi sınav puanı ile öğrenci alan liselerin tercih edilebilme sayısının 10’a yükseltilmesiyle birlikte öğrenciler daha fazla okulu tercih edebilecek. Öte yandan bu puan türüyle tercih öncesi yine her öğrencinin yerel yerleştirme için tercih başvurusunda bulunması gerekiyor. İşte sürece ilişkin bazı detaylar…

TERCİH ROBOTU NASIL KULLANILIR?

Tercih robotunu kullanmak isteyen adaylar resimde kendilerine gösterilen giriş kodunun yanı sıra öğrenci T.C. kimlik no, doğum tarihi gibi bilgileri “e-okul.meb.gov.tr” adresi üzerinden girecekler.

TERCİH ROBOTU GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ…

Sorgula seçeneğinin ardından tercih listeleme kriterleri içerisinden “fen ve sosyal bilimler tercih listesi, Özel Program ve Proje Uygulayan Anadolu Liseleri Tercih Listesi, Özel Program ve Proje Uygulayan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Tercih Listesi ve Özel Program ve Proje Uygulayan Anadolu İmam Hatip Liseleri Tercih Listesi seçeneklerinden istenilen işaretlenecek.

Daha sonra il ve ilçe seçilerek en alttan yüzdelik dilim aralığı seçilecek. Örnek olarak öğrencinin yüzdelik dilimi 40’larda ise 30 ve 60 aralığı seçilebilir. Son olarak listele işaretine tıkladıktan sonra belirlediğiniz kriterlere uygun olan liseler sizlere sunulacak.

LGS TERCİHLERİ E-OKUL ÜZERİNDEN YAPILIYOR

Tercih işlemleri, Bakanlığımız http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerine göre, öğrenci velisi tarafından 20-29 Temmuz 2020 (17.00’ye kadar) tarihleri arasında yapılacak.

TERCİH YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

10 Ağustos’ta ise sonuçların açıklanmasının ardından boş kontenjanlar ilan edilecek.  Aynı gün ise yerleştirmeye esas 1. nakil başvuruları başlayacak.

TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ…

SINAV PUANI İLE OKUL TERCİH SAYISI 10’A YÜKSELDİ

Kılavuzda dikkat çeken bir iyileştirme merkezi sınav puanı ile okul tercihinde tercih edilebilecek okul sayısının 5’den 10’a çıkartılması. Geçen yıl öğrencilerin 5 okul tercih hakları vardı. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde 5 okul tercihi velileri ve öğrencileri sıkıntıya sokuyordu. Tercih edebilecekleri çok okul olmasına rağmen bu sayı az geliyordu. Bu yıl MEB’in bu sıkıntıda iyileştirmeye gittiği görülüyor. Merkezi sınav puanı ile okul tercihinde öğrenciler artık 10 okul tercih edebilecekler. Bu iyileştirme velileri ve öğrencileri rahatlatacak.

Böylece, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, merkezi sınavla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 10 okul; pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 20 okul tercihinde bulunabilecek.

TÜM ÖĞRENCİLERE YEREL YERLEŞTİRME

Sınava giren ve merkezi sınav puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorunda. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere merkezi sınavla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak. Öğrenciler, merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta tercih yapabilecek.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.