Doğal gaz denizden nasıl çıkarılır? Doğal gaz çıkarmak kaç yıl sürer?
377 okunma

Doğal gaz denizden nasıl çıkarılır? Doğal gaz çıkarmak kaç yıl sürer?

ABONE OL
Ağustos 21, 2020 22:47
Doğal gaz denizden nasıl çıkarılır? Doğal gaz çıkarmak kaç yıl sürer?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğal gaz denizden nasıl çıkarılır? Doğal gaz çıkarmak kaç yıl sürer? soruları Türkiye’nin Karadeniz’de doğal gaz bulmasıyla gündeme geldi. Peki ama doğal gaz denizden nasıl çıkar? 

Denizden doğal gaz nasıl çıkar? 
Deniz sondajları, su üzerinde çalışmaya uygun platformlar ile yapılan sondaj operasyonlarıdır. İlkdeniz sondajı, H.L. Williams tarafından 1897 yılında Santa Barbara Kanalı’nda (California/USA)bir kara sondaj kulesinin tahta ayaklar üzerine yerleştirilerek kazılması olarak bilinmektedir.Günümüzde ise deniz sondajları jack-up, drillship ve semi-submersible platformlar gibi, farklıdeniz derinlikleri için özel üretilmiş olan, platformlar ile sürdürülmektedir. Deniz sondajları,kullanılan platform çeşitlerinin su derinliğine bağlı olarak farklılık göstermesi sebebiyle, sığ denizve derin deniz sondajları olmak üzere ikiye ayrılır.Bir lokasyonda kullanılacak sondaj platformu temel olarak deniz derinliği öncelikli olmak üzeredeniz durumu ve rüzgâr şiddeti de göz önünde bulundurularak belirlenir;? Su derinliği 25 metreye kadar ise: batar platform,? Su derinliği 15 metreden 100 metreye kadar ise: jack-up platform,? Su derinliği 100 metreden 2000 metreye kadar ise: demir atılarak sabitlenmiş yarıbatar platform veya sondaj gemisi,? Su derinliği 500 metreden 3000 metreye kadar ise: aktif konumlama sistemi kullananyarı batar platform veya sondaj gemisi,? Yüksek dalga boylarının gözlendiği bölgeler ise: yarı batar platformlar veya yenijenerasyon sondaj gemileri kullanılır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.