Cuma saati İstanbul: 17 Temmuz cuma namazı vakti ne zaman, saat kaçta?
357 okunma

Cuma saati İstanbul: 17 Temmuz cuma namazı vakti ne zaman, saat kaçta?

ABONE OL
Temmuz 18, 2020 14:34
Cuma saati İstanbul: 17 Temmuz cuma namazı vakti ne zaman, saat kaçta?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İl il Cuma saati Diyanet tarafından belirlenen namaz vakitleri içerisinde paylaşılırken cnnturk.com’da yer alan namaz vakitleri sayfasından da kolaylıkla öğrenilebiliyor. Diyanet verilerinin esas alındığı sayfa üzerinden dilenilen il seçilerek o ile ait namaz vakitleri bilgisine ulaşılabiliyor.

CUMA SAATİ BUGÜN

İşte bazı iller için Cuma namazı vakitleri ve sorgulama yapmak isteyenler için diğer illeri sorgulama adresi…

İSTANBUL CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA? 13:15

ANKARA CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA? 13:00

İZMİR CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA? 13:23

ADANA CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA? 12:50

KONYA CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA? 13:01

ANTALYA CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA? 13:08

GAZİANTEP CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA? 12:42

BURSA CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA? 13:15

İL İL CUMA NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

CUMA NAMAZI EN AZ KAÇ KİŞİYLE KILINIR?

Diyanet’in konuyla ilgili açıklaması şöyle: Cuma namazının sahih olması için cemaatin şart olduğu konusunda bütün bilginler ittifak etmekle birlikte, gerekli görülen asgari sayının kaç olduğu hususunda farklı görüşler belirtmişlerdir.

Cuma namazının kılınabilmesi için, İmam Ebû Hanîfe ve İmam Muhammed’e göre, imamın dışında en az üç, Ebû Yusuf’a göre ise, iki kişinin bulunması gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 58).
Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre, en az kırk kişi bulunmalıdır (Nevevî, el-Mecmû’, IV, 487; İbn Kudâme, el-Muğnî, III, 202-203). Mâlikî mezhebine göre ise on iki kişinin bulunması şarttır (Haraşî, Şerhu Muhtasar, II, 76-77).

CUMA NAMAZI KILINIŞI İÇİN TIKLAYINIZ…

Hz. Peygamberin (s.a.s.) Medine’ye hicretinden önce Nakîu’l-Hadamat’ta kılınan cuma namazında kırk kişi hazır bulunmuştu (İbn Mâce, İkâmetu’s-Salât, 78). Ancak daha az kişi ile cuma namazı kılındığı da bilinmektedir. Nitekim Hz. Peygamberin (s.a.s.) emri ile Mus’ab b. Umeyr Medine’de 12 kişiye cuma namazını kıldırmıştır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).

Resûlullah (s.a.s.), cuma namazını kıldırırken, ticaret kervanının geldiğini haber alan cemaatten on iki kişi dışında hepsinin dışarı çıktığı rivayeti de sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Cumua, 38). Öte yandan Hz. Peygamber (s.a.s.), bir yerleşim biriminde sadece dört kişi bulunsa bile, cuma namazının farz olduğunu bildirmiştir (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).

CUMA MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

Görüldüğü üzere Hz. Peygamberden (s.a.s.) gelen rivayetler, biri imam olmak üzere en az dört kişinin bulunduğu yerde cuma namazının kılınabileceğini göstermektedir. Bu da cuma namazının kılınabilmesi için gerekli kişi sayısının alt sınırını belirler.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.