Akıllı Bileklik Uygulaması nedir? Akıllı Bileklik Uygulaması korona nasıl çalışır?
  • Gündem Yönetim
  • Gündem
  • Akıllı Bileklik Uygulaması nedir? Akıllı Bileklik Uygulaması korona nasıl çalışır?
511 okunma

Akıllı Bileklik Uygulaması nedir? Akıllı Bileklik Uygulaması korona nasıl çalışır?

ABONE OL
Eylül 18, 2020 06:44
Akıllı Bileklik Uygulaması nedir? Akıllı Bileklik Uygulaması korona nasıl çalışır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüs bileklikleri, tedbirler ve önlemler devam ederken ‘Akıllı Bileklik Uygulaması’ gündeme geldi. “Tek Kullanımlık Bileklik Uygulaması” kapsamında koronavirüs olan hastaların kontrolü daha kolay olacak. Hastaların kontrol altına alınacağı uygulama ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Bilim Kurulu toplantısında alınan kararları değerlendiren Koca, ”Akıllı bileklik uygulaması” hakkında konuştu. Koronavirüs takibinde coronavirüs bilekliklerinin ilerleyen günlerde yaygın kullanılacağını bildirdi. Peki, Koronavirüs bileklikleri nedir? İşte, koronavirüs bileklikleriyle ilgili ayrıntılar.

Akıllı bileklik nedir?

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ”Karantina koşullarına uyulup uyulmadığını bu uygulamayla denetliyoruz. Bugüne kadar izolasyon da olması gerektiği halde dışarı çıkmaya teşebbüs eden yaklaşık 140 bin kişi bu sistemle engellenmiştir. Sorumsuzluk göstererek toplumda risk oluşturan kişilere karşı bir diğer önlem akıllı bileklik uygulamaları olacaktır. Taşıyıcı ve temaslıların bu dönemde özellikle toplum salığı açısından izolasyonu zorunlu kılmıştır. Kendisi hasta olmayan taşıyıcılardan virüs başkalarına bulaştığında bazen ağır sonuçlar karşı karşılaşıyoruz. Kişi kendisini düşünmese bile başkasını düşünmeye vicdanen ahlaken mecburdur. Tedbir bir sağlık kuralı ve ahlak kuralıdır.” dedi.  Uygulamanın hayata geçtiği illerden olan Karabük’te akıllı bileklik uygulamasıyla ilgili Karabük İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı, bilgiler verdi. Sarı, İhlas Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, semptom olmayan ve hastalığı hafif seyreden hastalarda ciddi bir artış olduğunu söyledi. Birçok hastanın evlerinde takip edildiğini ifade eden Sarı, “Hastaneye yatış sayısı oldukça az. Hastalarımızın çoğunluğunun evde takip ediliyor olması nedeniyle izolasyondaki vatandaş sayımız oldukça arttı. İzolasyondaki vatandaşlarımızı takip amacıyla hem filyasyon ekiplerimiz belli günlerde evlerinde ziyaret ediyor ve hastalıkların seyrini inceliyorlar hem de kolluk kuvvetlerimiz onları evlerinde kontrol ediyorlar. Ancak kolluk kuvvetleri kontrolü yaptıktan sonra veya filyasyon ekiplerimiz evden ayrıldıktan sonra bazı vatandaşlarımızın sosyal hayata karıştıklarını, izolasyon kurallarını ihlal ettikleri yönünde bize ihbarlar gelmeye başladı. Bunun üzerine ‘nasıl bir çalışma yapabiliriz?’ diye düşündük. Arkadaşlarımızın önerisiyle hastanelerde kullandığımız tek kullanımlık hasta bilekliklerinin pozitif ve temaslı hastalarımıza takılmasına karar verdik” dedi.
 
 

Bu önerinin Karabük Valisi Fuat Gürel’e iletildiğini ve İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından 25 Ağustos’ta düzenlenen toplantı ile karar altına alındığını aktaran Sarı, şunları kaydetti:

” 1 Eylül itibari uygulama aldığımız bileklerden kırmızı renkli olanları pozitif hastalarımıza, mavi olan bileklikleri de temaslı hastalarımıza takmaya başladık. Bu bileklikler hastanemizde kullanılan bileklikler. Bu bilekliğinin özelliği tek kullanımlık olması. Bir kez hastanın bileğine taktığınızda tekrar açılması durumunda takılması mümkün değil. Hıfzıssıhha Kurulu kararımızda şunu belirttik; izolasyon süresi boyunca bu bileklik hastamızın veya temaslının bileğine takılı kalacak. Evine giden filyasyon ekipleri ya da kolluk kuvveleri hastamızın veya temaslının kolunda bunları görmeyecek olursa 3 bin 150 lira Hıfzıssıhha Kanununa göre cezai müeyyide uygulanacak.”

Karabük Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından 25 Ağustos’ta korona virüs (Covid-19) pozitif çıkan ve temaslılarının takibi için başlatılan “Tek Kullanımlık Bileklik Uygulaması” kapsamında karantinadaki 1600 kişi, “kırmızı” ve “mavi” bileklikler ile takip ediliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından Karabük’te uygulamaya konulan “Tek Kullanımlık Bileklik Uygulaması” örnek olarak gösterilirken, tüm Türkiye’de yaygın hale getirilmesi hedefleniyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.