8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Başarıyla Tamamlandı
42 okunma

8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Başarıyla Tamamlandı

ABONE OL
Mart 7, 2024 16:08
8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Başarıyla Tamamlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antarktika’daki Bilim İşbirliği ve Kadın Araştırmacılar

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinasyonunda gerçekleştirilen 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi, 36 gün süren bir çalışmanın ardından başarıyla tamamlandı. Seferde yer alan Türkiye’nin seçkin araştırmacılarından oluşan 24 kişilik ekip, kıtada gerçekleştirdikleri çalışmalarla gezegenin bilinmeyenlerine ışık tutacak.

Kadın Araştırmacıların Katılımı ve Önemi

8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’nde 8 kadın araştırmacı görev aldı ve bu sayı, sefer tarihindeki en yüksek katılımı temsil etti. Seferin Koordinatörü Prof. Dr. Burcu Özsoy, kadın araştırmacıların sayısının artışının gelecek çalışmalar için önemli olduğunu vurgulayarak, kadınların bilimin her alanında temsil edilmesinin gurur verici olduğunu belirtti.

Bilimin ve Çevrenin Önemi

Seferde görev alan bilim insanlarından Prof. Dr. Nüket Sivri, bilimi yaşatmanın da önemli olduğunu vurgulayarak, bilimin umudu kesmeyen ve çalışmaktan yılmayan insanlar tarafından yaşatıldığını söyledi. Ayrıca, plastik kirliliği konusunda kadınların oynadığı kritik rolün altını çizdi ve temiz bir gelecek için plastiklerin yönetilmesi ve kirliliğinin azaltılmasının önemine dikkat çekti.

Seferde mesajlarını kara tahtaya yazan kadın araştırmacılar, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bilim, çevre ve gelecek hakkında önemli mesajlar verdi. Prof. Dr. Ülgen Aytan, kadınların plastik kirliliği konusundaki katkılarını vurgularken, Dr. Mehtap Dursun ise kararlılık ve azim konusunda önemli mesajlar verdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.