Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’ndan Talk Minerali Açıklaması
15 okunma

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’ndan Talk Minerali Açıklaması

ABONE OL
Temmuz 8, 2024 18:18
Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’ndan Talk Minerali Açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kozmetik Ürünlerde Bulunan Talk Minerali Kanserojen Olabilir

Dünya Sağlık Örgütü‘ne bağlı Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), kozmetik ürünlerde bulunan talk mineralinin “insanlarda kansere sebebiyet verebilen muhtemel kanserojen” olarak sınıflandırıldığını açıkladı. IARC’tan yapılan açıklamada, 29 araştırmacının kozmetik ürünlerde bulunan “talk” hakkındaki bilimsel araştırmaları incelediği belirtildi.

Yumurtalık Kanseri Vakalarında Artış Gözlemlendi

Açıklamada, insanların madenlerde ve kağıt endüstrisinde çalışarak veya kozmetik ürünlerin kullanımıyla “talk” mineraline maruz kaldığı aktarılırken, “perineal bölgede” talk barındıran vücut pudrası kullandığını bildiren kadınlarda yumurtalık kanseri vakalarında sürekli artış olduğu vurgulandı.

Hayvanlarda Kansere Neden Olduğu Kanıtlandı

Asbest minerallerinin yakınında doğal olarak bulunan “talk”‘ın “2A Grubu (muhtemel)” kanserojen madde olarak sınıflandırıldığı açıklamada, mineralin denek hayvanlarında kansere neden olması hakkında “yeterli kanıt” bulunduğuna dikkat çekildi. İncelenen bilimsel makalelerde, “talk”a maruz bırakılan dişi farelerde kötü huylu, erkek farelerde ise hem iyi hem de kötü huylu tümörlere rastlandığı belirtildi.

IARC‘ın bulgularına The Lancet Oncology adlı dergide yayımlanan makalede de yer verildi. ABD’li kozmetik ve hijyenik ürünler üreticisi Johnson & Johnson şirketi, bebek pudrası ve talk bazlı diğer ürünlerinin kansere neden olduğu iddiasıyla 42 eyalet ile başkent Washington tarafından yürütülen soruşturmaları çözüme kavuşturmak için 700 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.