Türkiye ile Rusya’nın Libya müzakerelerinde sona gelindi | Video
348 okunma

Türkiye ile Rusya’nın Libya müzakerelerinde sona gelindi | Video

ABONE OL
Eylül 18, 2020 18:46
Türkiye ile Rusya’nın Libya müzakerelerinde sona gelindi | Video
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye ve Rusya heyetleri Libya için uzun süredir devam eden müzakerelerde sona yaklaştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun görüşmeler olumlu geçti yakında sonuçlanacak dediği temasların ayrıntılarına CNN TÜRK ulaştı.

Son teknik görüşmede tarafların görüşleri yaklaştı. Ancak bir iki hassas husus halen çözülmeyi bekliyor. Rus tarafı da Türk tarafının tutum kağıdı olarak da adlandırılan Non Paper’ı üzerine kendi tutumlarını gösteren bir Non Paper iletti.

Peki Türkiye ve Rusya’nın üzerinde istişareye devam ettiği ve henüz sonuçlanmayan hassas konular hangileri?

Taraflar halen Sirte ve Cufra hattının askerden arındırılması için bir formülasyon üzerinde çalışıyor. Tarafların Sirte ve Cufra’nın askerden arındırılması konusunda ne şekilde ve ne zaman yapılacağı konusunda farklı görüşleri olduğu ifade edilirken, askerden arındırılmış bölgenin kurulması için öncelikle ateşkesin tesis edilmesi gerektiğinin altı çizildi, ateşkes ile eş zamanlı olarak askerden arındırılmış bölgenin kurulması gerektiğine vurgu yapıldı.

Sirte ve Cufra’da kurulması planlanan hattın ve ateşkesin kontrolünün kimde olacağı ise üzerinde konuşulan bir başka konu. Birleşmiş Milletler ya da Libyalıların kendi içerisinde kuracağı bir mekanizmanın bölgenin kontrolünde ön plana çıktığı ifade edildi, ancak Libya’da bir iç mekanizma oluşturulması için hem Tobruk Meclisi hem de Trablus’ta iç çalkantıların bitmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Libya konusunda istişare edilen bir konu da Libya petrolü ve gelirinin kontrolü. Özellikle Hafter’in petrol blokajını 12 Eylül’e kadar kaldıracağını taahhüt etmesi ancak kaldırmaması nedeniyle Libya ekonomisinin uğradığı ciddi zarara ve ekonomik koşullar nedeniyle Libya’nın doğu ve batısında artan protestolara atıf yapılıyor.

Türkiye ve Rusya’nın tüm bu başlıkların ele alınacağı bir sonraki Libya konulu görüşmeyi Moskova’da yapması bekleniyor. Bir sonraki görüşmede Libya konusunda bir anlaşma sağlanabileceği ve ardından da Rus Savunma Bakanı Şoygu ile Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’un daha önce teknik müzakerelerin devam etmesi kararıyla ertelenen ziyaretinin gerçekleşebileceği ifade edildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.