Turizmde 12 milyar dolarlık kayıp bekleniyor
364 okunma

Turizmde 12 milyar dolarlık kayıp bekleniyor

ABONE OL
Temmuz 9, 2020 23:29
Turizmde 12 milyar dolarlık kayıp bekleniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) başarılı üyeleri için yaptığı ödül töreni nedeniyle, hafta sonu Antalya’daydık. Tören öncesi ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO Başkan Yardımcısı aynı zamanda Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman ve ATSO Sayman Üyesi Hüseyin Barut ile uzun sohbet imkanı bulduk. Bu sohbetten çıkardığım genel sonuç; turizmde yaşanacak kayıpların beklenenden çok daha yüksek olacağı, buna bağlı olarak tarım başta olmak üzere yaşanan sıkıntının tüm sektörlere yayılacağı ve işsizlik oranlarında ciddi artışa yol açacağı yönünde. Şu an turistin az olduğu aylar olduğu için sıkıntının çok iyi görülmediği, asıl korkutucu tablonun Mayıs ayından sonra ortaya çıkacağını söylüyorlar.

OTELLER AÇILMAYACAK

ATSO Başkan Çetin yaşanan ekonomik sıkıntı nedeniyle Rus turist sayısının geçen yıl da azaldığını ama bu yıl neredeyse tümüyle kesildiğini söyledi. Buna ek olarak Almanya başta olmak üzere Avrupa’dan turist gelişinde ciddi azalma beklediklerini söyledi. Aynı gün konuştuğu 7 otel sahibi bir işadamının bu yıl otellerinin yarısını açmayacağını söylediğini, Alanya başta olmak üzere bazı bölgelerde otellerin hiç açılmayacağını, iflas ertelemelerin artmaya başladığını kaydetti. Çetin, bu yıl Antalya’daki sıkıntı nedeniyle 80-100 bin kişi arasında eksik istihdam yaşanacağını tahmin ettiklerini kaydetti. Antalya’nın turizm nedeniyle yaşadığı sıkıntının tüm sektörlere yansıdığı, zaten ihracatta sıkıntı yaşayan tarım kesiminin çok daha büyük sıkıntılara gireceği söylendi. Ödül töreninde sohbet imkanı bulduğumu Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır da, dile getirdikleri şikayetlerin bazı kesimlerce abartılı bulunduğunu ama sıkıntının görünenden büyük olduğunu, turizmdeki sıkıntının tarım kesiminde çok ciddi kayıplar yaratacağını belirtti.

EN KÖTÜNÜN KÖTÜSÜ

ATSO Başkanı Davut Çetin, Rusya krizinin ardından TOBB ve hükümete çeşitli senaryolar sunduklarını, bu senaryolardan iyimser olanını kamuoyuna açıkladıklarını ama gelinen noktada sundukları en kötü senaryodan bile daha kötü bir duruma gelindiğini söyledi. Başkan Yardımcı Yusuf Hacısüleyman ise Rusya krizinden sonra 4 milyon turist azalışı hesabıyla hükümete sundukları senaryoda bin dolar kişi başına harcama ve 1.87 çarpan etkisiyle yaşanacak kaybı 8 milyar dolar olarak hesapladıklarını hatırlattı. Hacısüleyman bu hesapta konaklama, yiyecek ve içecek, spor aktiviteleri, otellerin tedarikleri, kültürel geziler ve araç kiralama harcamaları bulunduğunu kaydetti. Gelinen aşamada konaklama gelirlerinin de fiyat kırmalarla daha da azaldığını belirten Hacısüleyman, asıl olarak Avrupa’dan gelecek turist sayısındaki azalma ile şu anda toplam kaybı 12 milyar dolar olarak hesapladıklarını söyledi. Bu konuşmanın ertesi günü İstanbul’da turistlere dönük bir canlı bomba olayı daha yaşandı ve tümü yabancı uyruklu turistler hayatını kaybetti…

ALMANLAR İPTAL EDİYOR

ABD ve Avrupa ülkelerinin Türkiye’deki vatandaşlarına ilişkin uyarılarını hatırlatan Hacısüleyman, aldığı yeni bir habere göre 21-24 Nisan’da Alman Seyahat Acentaları Birliği’nin Kuşadası’ndaki toplantısının iptal olduğunu söyledi. Bunun çok önemli bir mesaj olduğunu kaydeden Hacısüleyman, “Acentalar güvenlik nedeniyle toplantı yapamazken Alman vatandaşlarından artık Türkiye’ye gelmeleri beklenemez” şeklinde konuştu. Cep telefonundan kendisine gelen Avrupalı turistlerin özel mesajlarını okuyan Hacısüleyman, yıllardır Türkiye’de tatil yapan, memnun oldukları için sürekli gelen turistlerden ile “Kusura bakmayın güvenlik sorunu hallolduğunda tekrar size gelmeye devam edebiliriz ama şimdi başka ülkelere gideceğiz” dediklerini aktardı. Almanya’dan gelen turistin yüzde 20 azalacağını söylediklerini ama kendi hesabına göre yarı yarıya azalacağının da altını çizdi. Başka ülkelerden bu boşluğun doldurup doldurulamayacağın örneğin İran’dan turist sayısının artabileceği iddialarını sorduğumuzda Hacısüleyman, geçen yıl İran’lı turist sayısının 45 bin olduğunu bu yıl 30 binlere düşmesini beklediklerini kaydetti.

Peki, bu turistler nerelere gidecek diye sorduğumuzda ise İspanya’nın yatak kapasitesi yüksek olduğu için asıl olarak oraya yönleneceğini, 65 milyon olan turist sayısının 80 milyona çıkabileceğini, Yunanistan’ın da, Suriyeli göçmenin çok olduğu Kos ve Rodos adaları dışında turist sayısını artıracağını belirtti.

JENNİFER LOPEZ DÜZELTEBİLİR Mİ?

ATSO Başkanı Davut Çetin’e EXPO Tarım Fuarı’nın açılışıyla ilgili de sorular yönelttik. Çetin, aldığı bilgiye göre 23 Nisan törenleri için, Cumhurbaşkanı’nın katılabilmesi amacıyla, açılışın 22 Nisan tarihine alındığını, öne çekildiğini söyledi. Dünya yıldızlarının fuara gelmesi için girişimler olduğunu hatırlatınca, Fuar yetkililerinin Jennifer Lopez, Sting, Deep Purple, Selena Gomez gibi dünya starlarının gelişinin yüzde 90 oranında tamam olduğunu söylediklerini aktardı. Çetin, bu konser etkinliklerinin 6 aya yayılacağını belirtti. Kendilerinin de bu girişime destek verdiğini belirten Çetin, böylece turizmde yaşanacak büyük sıkıntının belki bir ölçüde hafifletilmesini, yeterli olmasa da bu nedenle turist sayısında bir artış olacağını umduklarını kaydetti. Katılacak ülke sayısının da Cumhurbaşkanı ve Antalyalı Dışişleri Bakanı’nın çabalarıyla arttığını kaydeden Çetin, 2 ay önce 16 ülke kesin bildirimde bulunmuşken, şu anda 44-45 ülkenin katılımından söz edildiğini belirtti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.