Son dakika: Türkiye nerelerde doğalgaz arıyor? | Video
392 okunma

Son dakika: Türkiye nerelerde doğalgaz arıyor? | Video

ABONE OL
Ağustos 22, 2020 04:49
Son dakika: Türkiye nerelerde doğalgaz arıyor? | Video
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye hem Karadeniz’de hem de Doğu Akdeniz’de kendi enerji kaynaklarını bulmaya yönelik faaliyetlerini tüm hızıyla sürdürüyor. Peki, Türkiye Karadeniz ve Doğu Akdeniz’de nerelerde bu faaliyetlerini gerçekleştirdi?

Türkiye’nin 6 sondaj ve sismik araştırma gemisinden biri olan Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma Gemisi, KKTC’nin Türkiye Petrolleri anonim ortaklığına ruhsatlandırdığı KKTC ile Lübnan arasındaki sularda çalışmalarını sürdürüyor. Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi, Gazimağusa kentinin yaklaşık 100 kilometre güneyinde. 3 boyutlu sismik araştırma yapan Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi ileri teknolojiye sahip.

5f400b182af1071fac5d851a

Yavuz Sondaj Gemisi, Kıbrıs Rum yönetiminin Limasol kentinin 170 kilometre güneybatısında bulunuyor. Yani Antalya açıklarında Türkiye kıta sahanlığının son noktasında. Yavuz gemisi nisan ayından bu yana sondaj yapıyor. Yavuz’un sondaj çalışmaları 18 Ağustos’a kadardı. Süresi son Navtex’le uzatıldı.

Oruç Reis Sondaj Gemisi de Türkiye ile Yunanistan arasında krize yol açan Antalya açıklarında, Akdeniz’in ortasında Türk donanması korumasında çalışmalarını sürdürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğalgaz bulduğunu açıkladığı Fatih Sondaj Gemisi. Gemi, Karadeniz Ereğlisi’nin 170 kilometre kuzeyinde Türk kıta sahanlığının Romanya ve Bulgaristan kısa sahanlığı sınırlarına yakın Romanya’nın Neptün adı verdiği doğalgaz sahasının yakınında bulunuyor ve çalışmalarını orada sürdürüyor.

5f400b912af1071fac5d851d

Türkiye’nin bugüne kadar özellikle Doğu Akdeniz’de sismik araştırma ve sondaj faaliyetinde bulunduğu üç bölge dikkat çekiyor. Bunlardan ilki KKTC’nin ruhsat verdiği yeşil alanlar. İkinci nokta ise Türkiye Petrolleri anonim ortaklığının ruhsat aldığı kırmızı bölge. Üçüncü ve son bölge ise Türkiye Petrolleri anonim ortaklığının yeni ruhsat başvurusu yaptığı gri alanlar.

5f400bb02af1071fac5d8520

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.