Son Dakika! İstanbul’un kayıp tarihi: Geriye işte bunlar kaldı | Video
391 okunma

Son Dakika! İstanbul’un kayıp tarihi: Geriye işte bunlar kaldı | Video

ABONE OL
Ağustos 17, 2020 16:31
Son Dakika! İstanbul’un kayıp tarihi: Geriye işte bunlar kaldı | Video
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Sevgisi içimde yaşayıp duran, Nazlı güzellerin şirin İstanbul, Hayali kafamda hükümler süren, Görmez gözlerime görün İstanbul.” Aşık Veysel kendi İstanbulunu bu dizelerle anlatmıştı. Her mevsimi bir şiirdir aslında bu kadim şehrin. Her sokağında tarih yatar. Kimi geçmişe yepyeni bir pencere açar, kimi bilinen ezberleri bozar.

Kendisi kadar tarihi de etkileyicidir İstanbul’un. Sadece gördüklerimiz bile bizi büyülerken, bir de kaybedilenleri hayal edin, kıymet bilemediklerimizi. İşte onlardan biri. Üsküdar’da Karacahmet Mezarlığı’nın hemen yanında bulunan Miskinler Tekkesi. Bugün sadece bir çeşme olarak görüyoruz ama tarihi 1500’lü yıllara kadar uzanıyor. Burası İstanbul’un tam da giriş noktasıydı. İstanbul’a gelen ve cüzzamlı olduğu tespit edilenler, buradaki hastanede tecrit ediliyorlardı. Yani şehrin ilk karantina hastanesi. Peki, adı neden Miskinler Tekkesi?

5f3a44d65cf3b017b00ea221

Tarih Araştırmacısı Mehmet Dilbaz, “Cüzzam olanların el ve ayak parmaklarının düşmesinden, hareket kabiliyetlerinin kısıtlanmasından dolayı yavaş hareket ettiklerinden onlara kibar bir şekilde miskinler denildi ve burası Miskinler Tekkesi haline geldi. Miskinler Tekkesi’nde kalan hastalar, 1928’de başka hastanelere sevk edildi. Bu sevk tarihi yapının da sonunu getirdi. Yapı, 1929 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün tuttuğu bir hamala, kazmalarla yıktırıldı. Şu an elimizde sadece İsa Ağa Çeşmesi kaldı” dedi.

5f3a452a5cf3b017b00ea224

Ve bir de Sadakataşı… Onun hikayesi kendi içinde saklı. Osmanlı İmparatorluğu döneminde evde kalmış genç kızların ve hamile kalamayan kadınların gelip de dua ettikleri bir yerdi. Bir kadın gelir, sadakataşına bir para koyar, görevli de tam arkamızdaki kısma seslenir, bütün oradaki miskinler pencerelerden kafalarını çıkartıp ‘Amin’ diye bağırırdı.

5f3a45375cf3b017b00ea227

Sadakataşından geriye sadece 1 tane kaldı. Paraları burdaki çukurlara koyuyorlardı ama hastane bir vakıf değildi. Geliri de yoktu. Dolayısıyla hastanenin tek geliri, kadınlar tarafından buralara konulan paralardı. ‘Hikayesi bile bu kadar etkilerken, kendisini görebilseydik neler hissederdik?’ sorusunun yanıtını hiçbir zaman bilemeyeceğiz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.