Son Dakika: AK Parti’den Ayasofya raporu | Video
293 okunma

Son Dakika: AK Parti’den Ayasofya raporu | Video

ABONE OL
Eylül 22, 2020 07:02
Son Dakika: AK Parti’den Ayasofya raporu | Video
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığı, Ayasofya’nın müze statüsünden çıkarılıp camiye dönüştürülmesiyle ilgili bir rapor hazırladı. AK Parti raporunda, “Türk hukuk sisteminde kadimden beri korunarak yaşatılan vakfa ait taşınmaz ve hakların vakfiyesi doğrultusunda istifadesine bırakıldığı toplum tarafından kuıllanılmasına engel olunamaz” ifadelerine yer verdi.

Rapor, Ayasofya’nın vakıf senedinde sürekli olarak tahsis edildiği cami vasfı dışında kullanımının ve başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmadığının altını çizdi.

Raporda Ayasofya’nın Türkiye’deki Müslümanlar için özel statüsü göz ardı edilemez denirken, “Ayasofya yüzyıllar boyunca Müslümanlar için bir cami olarak hizmet vermiştir. Ve orijinal haliyle yeniden açılmış olması nedeniyle eleştiriler doğru değildir” denildi.

Ayasofya için Sultanahmet Camii de örnek gösterildi raporda. Buna göre Ayasofya’nın da diğer tüm camiler gibi yerli ve yabancılara, Müslüman ve gayrimüslimlere açık olacağı belirtildi. “Sultanahmet nasıl herkes için işlevsel olduysa Ayasofya da bu modeli takip edecektir” ifadelerine yer verildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.