Son Dakika! 1 Eylül’de yeni adli yıl başlıyor | Video
348 okunma

Son Dakika! 1 Eylül’de yeni adli yıl başlıyor | Video

ABONE OL
Ağustos 29, 2020 17:18
Son Dakika! 1 Eylül’de yeni adli yıl başlıyor | Video
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yargı çalışanlarının toplu izne çıktığı adil tatil, 1 Eylül Salı günü sona eriyor. Yargının gündemi geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da yoğun olacak. Kamuoyunun yakından takip ettiği yargılamaların başında darbe teşebbüsü davaları geliyor.

14 DARBE DAVASI GÖRÜLMEYE DEVAM EDECEK

15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından 289 fiili darbe davası açıldı. Türkiye genelinde 58 ilde yapılan yargılamalarda bu davalardan 275’i tamamlandı. Ve toplamda 7 bin 376 kişi hakkında karar verildi. Sanıklardan bin 315’i ağırlaştırılmış müebbet, bin 217’si müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Darbe teşebbüsüne ilişkin 14 davanın ise görülmesine devam ediliyor.

GÖRÜLECEK DARBE DAVALARI

1 Eylül itibariyle hız kazanarak görülmeye devam edilecek davalardan biri, Ankara’da darbenin merkez üssü olarak kullanılan Akıncı Üssü’nde gerçekleşen olaylara ilişkin 469 sanıklı Akıncı Üssü davası. 142 sanıklı Kara Kuvvetleri Komutanlığı davası ve 535 sanıklı Muhafız Alayı davası da yine yeni adli yılda görülmeye devam edilecek davalar arasında. Darbe yargılamalarında 56 dava istinaf aşamasında bulunurken 155 dava da Yargıtay aşamasına gelmiş durumda.

KADIN CİNAYETLERİ VE CİNSEL SALDIRI SUÇLARI GÜNDEMDE

Yargının gündeminde kamuoyunun yakından takip ettiği kadına şiddet ve cinsel saldırı davaları da olacak. Meclis Hazırlık Komisyonu hakkında cinsel saldırı suçlaması olan ve HDP’den ihraç edilen Milletvekili Tuma Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde tavsiye kararı almıştı. Çelik’in Meclis Genel Kurulu tarafından da dokunulmazlığının kaldırılması halinde, hakkında açılacak dava da yargının gündeminde olacak. Siirt’te 18 yaşındaki İpek Er’e cinsel saldırıda bulunarak ölümüne sebep olmakla suçlanan uzman çavuş Musa Orhan ile ilgili yargısal süreç devam edecek. Orhan’ın son olarak tahliye edilmiş ve tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti.

ADLİYELERDE VE DURUŞMALARDA VİRÜS ÖNLEMLERİ

Adliyelerde ve duruşmalarda koronavirüs önlemleri de had safhada tutulacak. Vatandaşların hizmet binalarındaki sirkülasyonlarının azaltılması, fiziki temasın aza indirilmesi amacıyla ön büro faaliyetleri artırılacak. Tutukluların ceza infaz kurumlarından adliyelere nakilleri sırasında gerekli önlemler titizlikle alınacak. Adliye girişlerinde ve bina içerisinde kalabalıklaşmayı ve uzun süre beklemeyi önleyecek ilave uygulamalar hayata geçirilecek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.